Černého dílo v Bruselu útočí na prezidenta Klause

Vložil
ČTK
10.01.2009 15:35
Praha

Praha - Umělecké dílo sochaře Davida Černého, které Česká republika v rámci svého předsednictví věnuje Evropské unii, a které by mělo ozdobit budovu Rady ministrů v Bruselu, útočí proti prezidentu Václavu Klausovi. S odvoláním na dokumentaci k projektu o tom informují Lidové noviny (LN). Černý spolu s dalšími umělci vytvořil obří skládačku evropských zemí, na níž je Česko vyobrazeno jako modrá krajina omámená současnou hlavou státu, píší LN. Dlouho očekávaný a utajovaný projekt za 12 milionů korun bude v Bruselu slavnostně představen v pondělí.
    Každý ze 27 umělců měl ztvárnit představu o své rodné zemi. Vznikla tak skládačka, která zobrazuje originální euromapu. Uprostřed modré makety Česka je displej, na němž běhají známé Klausovy výroky, týkající se třeba globálního oteplování. "Dejme slovo hlavě státu! Geniální vzorky českého prezidenta Klause, moudra, která by měla být vytesána do kamene, svištící na alfanumerickém displeji," řekl podle LN Černý ke své části díla. Dál se ale vyjádřit odmítl. I dva dny před odhalením tvrdí, že projekt "neexistuje" a vše je "nesmysl".
    Skládačka má tvar čtverce, délka každé stěny je 16 metrů, váží mezi šesti a osmi tunami a do Bruselu ji přivezly tři kamiony.
     Třeba Nizozemsko je údajně zobrazeno jako stát zatopený mořem, z něhož vykukují jen špičky minaretů. Britský výtvarník zase kvůli nejistému vztahu Britů k EU vystřihl monarchii z evropské mapy, německý umělec ztvárnil rodnou zemi jako ráj milovníků dálnic. Přes mapu Francie visí nápis "Stávka"!, Švédsko je "Gripena", balení stíhaček Gripen v krabici z IKEA, píší LN.
    "Dali jsme prostor ke svobodnému vyjádření umělcům z dvaceti sedmi zemí. Umění má vyvolávat emoce a občas i provokuje," řekl vicepremiér Alexandr Vondra v narážce například na Rakousko zobrazené coby území s kouřícími věžemi jaderné elektrárny. Britům prý raději o vystřižení monarchie z mapy Evropy česká vláda předem řekla.
    Projekt zůstane v atriu Rady ministrů, hlavní jednací budovy v Bruselu, po celý český předsednický půlrok. Cena díla je 12 milionů korun. Stát zaplatil projektovou dokumentaci za necelé dva miliony korun. Deset milionů pak uhradil podnikatel Zdeněk Bakala. Proč tak učinil se ale LN nepodařilo zjistit.
    Česko, které převzalo předsednictví od Francie, předá v červenci žezlo Švédsku.
16 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
BLÝSKÁ SE NA LEPŠÍ ČASY?
de ardoise
12.01.09 09:22
"umělci"
Eva
12.01.09 10:29
to Eva
de ardoise
12.01.09 02:12
pro de ardoise
Eva
12.01.09 04:11
zobrazit všechny komentáře

Související články