Cena Petra Parléře zřejmě odstartuje úpravy přerovského náměstí

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
26.01.2007 15:05
Přerov

Přerov - Cena Petra Parléře, kterou včera převzal za řešení úpravy přerovského náměstí Svobody architekt Zbyněk Ryška, odstartuje v Přerově přípravy na dlouho plánovanou rekonstrukci této zanedbané plochy. Do prestižního klání se se svými návrhy na úpravu náměstí přihlásili čtyři odborníci. Zástupci komise města nyní rozhodnou, zda některou z těchto studií využijí jako předlohu pro rekonstrukci. ČTK to dnes řekl mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.

    "Soutěž i vítězný návrh se stane rozhodně impulsem pro to, že se na náměstí bude něco dít. Do soutěže O cenu Petra Parléře jsme se hlásili s  náměstím Svobody již v předchozích ročnících. Nikdo z architektů se však tehdy nezapojil," upřesnil mluvčí radnice. Doplnil, že o případném využití vítězného či ostatních návrhů architektů budou nyní rozhodovat například zástupci investiční komise.
    O rekonstrukci náměstí Svobody uvažuje radnice již delší dobu. Mezi obyvateli města je nazýváno zeleným náměstím a v minulosti tam stál také hudební altánek. V posledním desetiletí bylo však zanedbáno. "Není naší chloubou, o úpravách přemýšlíme již pět let," podotkl mluvčí města. Zástupci radnice již dříve uvedli, že by náměstí chtěli zrekonstruovat v  historickém duchu a mít tam klidovou, oddechovou zónu.
    V Přerově se nachází celkem pět náměstí. Náměstí T.G.Masaryka již rekonstrukcí v uplynulých letech prošlo, letos se město chystá dokončit třetí etapu Žerotínova náměstí. Připravuje se také studie na úpravu Horního náměstí. Poslední z pětice je náměstí Přerovského povstání, kde se však zatím o rekonstrukci neuvažuje.
    Cílem architektonické soutěže pojmenované po slavném středověkém staviteli, která se pořádala čtvrtým rokem, je zvelebení a kultivace veřejných prostranství měst a obcí. Podle vyhlašovatelů soutěže byla často v druhé polovině 20. století zdevastována a zanedbána. Soutěž je dvoukolová. Pořadatelé nejprve žádají města, aby dala k dispozici své požadavky a podklady. Poté jsou osloveni architekti.
    V roce 2006 se do klání přihlásil rekordní počet 24 architektů. Také počet oslovených měst a obcí se rok od roku zvyšuje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články