Část rozhledny na Velkém Lopeníku je natřená krví

Zdroj
Jan Vondrášek
Vložil
ČTK
29.09.2011 19:20
Rozhledna Velký Lopeník, Bílé Karpaty (studio NEW WORK, 2005)
Lopeník (Uherskohradišťsko) - Volskou krví, kterou lidé dříve ošetřovali dřevěné konstrukce, byla dnes natřena část pozvolna chátrající rozhledny na kopci Velký Lopeník v Bílých Karpatech. Obci se dlouho nedařilo sehnat na ochranný nátěr peníze. Nakonec díky sponzorovi bude zbytek rozhledny, která je jediným turistickým lákadlem oblasti, natřen moderním lakem a ošetřen proti houbám a plísním. Po dobu prací ale bude její provoz omezen, řekl dnes ČTK starosta nedaleké obce Lopeník Antonín Dulínek.
    "Lopeník je malá obec, máme kolem 170 obyvatel a rozpočet pod dva miliony korun. Peníze jsou ale potřebnější třeba na opravy cest. Rozhledna je přitom jediným lákadlem, kam zde turisté chodí. Když už se věnovalo přes dva miliony na její stavbu, nemůžeme dopustit, aby během pár dalších let zchátrala," řekl ČTK Dulínek. Podle něho dubové dřevo po šesti letech kvůli vlivům počasí napadá hniloba a plíseň. "Za několik dalších let by bylo dřevo totálně zničené a rozhlednu bychom museli uzavřít," dodal.
    Dnes tak začali dobrovolníci z České republiky i ze sousedního Slovenska a pracovníci obce rozhlednu natírat, práce by měly trvat asi měsíc. Původně měla být volskou krví natřena celá, nakonec bude zbytek ošetřen moderním materiálem.
    "Rozhledna, která je natřená volskou krví, to je unikát. V České republice není jiného příkladu a troufám si říct, že není mnoho takových příkladů v celé Evropě. Je to přesně ta unikátní záležitost, na základě které můžeme přitáhnout pozornost. Turisty na celém světě totiž zajímají ojedinělé místní produkty, které nikde jinde nenajdou," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, který se v celé záležitosti také angažuje a rozhlednu rovněž natíral. Informace o tom, že je rozhledna natřená volskou krví, bude podle něj zanesena i v turistických materiálech.
    Sponzorský dar se podařilo zajistit občanskému sdružení Slovácká dědina, které se zajímá o region východního Slovácka. "Usilujeme o  trvale udržitelný život. Turismus k tomu samozřejmě patří a zvyšuje potenciál tohoto kraje. Rozhledna spojuje Slováky a Čechy a denně tudy projde několik desítek lidí, přestože je docela šichta tam vyjít," vysvětlil aktivitu občanského sdružení Slovácká dědina jeho předseda Martin Gavenda.
    Dvaadvacetimetrová věž na Velkém Lopeníku byla otevřena 16. července 2005. Od té doby ji vidělo asi 25.000 návštěvníků. Vznikla jako symbol přátelství Čechů a Slováků. Rozhledna má kamennou základnu, sama konstrukce pak je vystavěna z dubových kmenů. Náklady činily téměř dva miliony korun, pokryly je dotace, sponzorské dary, vklady okolních obcí i příspěvky lidí, kteří si například zakoupili pohlednici nebo přispěli do veřejné sbírky.
    Na vrchu Velký Lopeník, který ční do výšky 911 metrů nad mořem a je druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, již v minulosti několik rozhleden stálo. Vůbec první dřevěná rozhledna zde byla již před druhou světovou válkou. V roce 1944 ale Němci postavili věž novou, kterou ovšem o rok později někdo zapálil. Obnovit se ji podařilo až v roce 1946. Byla vysoká 16 metrů a přetrvala až do počátku 70. let minulého století, kdy se postupem času rozpadla.
0 komentářů
přidat komentář