Bývalý ředitel NTM si v muzeu zajistil luxusní byt

Vložil
ČTK
05.09.2010 17:00
Praha

Praha - Bývalý ředitel Národního technického muzea (NTM) v Praze Horymír Kubíček, kterého v srpnu ministerstvo kultury odvolalo kvůli finančním machinacím, si v muzeu zajistil luxusní státní byt se smlouvou na dobu neurčitou. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle listu to zjistili auditoři, které do muzea poslal ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Oficiálně nechtějí nálezy do ukončení kontroly komentovat. Kubíček vyjádření odmítl.
    Bývalý ředitel si ještě v době svého působení nechal apartmá o  výměře 112 čtverečních metrů s nájmem 4000 korun měsíčně v budově muzea přidělit svým tehdejším zástupcem Oldřichem Rambouskem. List upozornil, že srovnatelné byty v okolí se pronajímají zhruba za 50.000 korun.
    Krátce po Kubíčkově odvolání originál smlouvy z archivu muzea zmizel, ale vzápětí se objevila jeho kopie v doplněné podobě: pokud muzeum vypoví Kubíčkovi nájemní smlouvu, musí mu nabídnout stejně velký a z hlediska polohy i vybavení rovnocenný byt s původním nájmem, uvedla MfD.
    "Setkáváme se tu s neuvěřitelnými věcmi. Nikdy bych nepředpokládal, že je něco takového možné," řekl Stanislav Beránek z organizace Transparency International, který se podílí na auditu v muzeu. Konkrétní příklady plýtvání či korupce však odmítl až do ukončení kontroly sdělovat.
    Tajemník ministra kultury Stanislav Brunclík připustil, že se v muzeu léta odehrávaly podivné věci. "Například nájmy bytů, na něž se ptáte, skutečně prověřujeme," dodal.
    Ministr Besser Kubíčka s okamžitou platností odvolal 19. srpna kvůli nesprávnému zacházení s veřejnými prostředky. Kubíček údajně fakturoval muzeu honoráře, na které neměl nárok. Besser v České televizi uvedl, že ředitel sám pro sebe schvaloval ročně odměnu ve výši téměř 400.000 korun, což byla polovina všech prostředků, které byly na odměny v muzeu určeny. Navíc si sám sobě fakturoval 41.000 korun měsíčně za externí práci pro muzeum.
    Kubíček s informacemi, že se obohacoval na úkor muzea, nesouhlasí. Ve funkci ho nahradil Oldřich Rambousek, který však o několik dní později na tuto funkci rezignoval.
0 komentářů
přidat komentář

Související články