Bytová výstavba letos roste, začalo se stavět 12.930 bytů

Vložil
ČTK
22.09.2015 21:40
Praha

Praha - Bytová výstavba v Česku letos roste. V prvním pololetí začala stavba 12.930 bytů, což je meziročně o 798 více. Nově se postaví 10.290 bytů, zbytek se týká změny dokončených staveb. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

    Více bytů se letos začalo stavět v rodinných domech, do konce června jich bylo 6466. To je meziročně o 525 více. Nejvíce se na tom podílí Středočeský kraj.
    I v bytových domech se stavělo víc, developeři tu letos zahájili 3544 bytů (meziročně o 113 více), drtivou většinu v Praze.
    "Vedle historicky nejnižších úroků hypoték a příznivé cenové úrovně podporuje obrovskou poptávku po nových nemovitostech také dlouhodobá solidní výkonnost české ekonomiky a klesající nezaměstnanost. A developeři vycházejí této poptávce vstříc. V podstatě platí, že každý, kdo jen trochu může, staví," poznamenal předseda představenstva Central Group.
    Přestože se realitní trh po nedávné krizi vrací v absolutních číslech k rekordním hodnotám, ekonomická krize ho výrazně změnila. Nejvýrazněji je to patrné u bytových domů. Zatímco před rokem 2008 je firmy stavěly po celém území Česka, nyní jasně dominuje Praha. Ještě v roce 2010 se na nové výstavbě v bytových domech podílela čtvrtinou a loni polovinou. V letošním prvním pololetí připadalo na hlavní město 74% zahájených bytů v těchto domech.
    "Data ukazují, že nová vlna realitního boomu se odehrává pouze v Praze a možná v některých vybraných regionálních centrech. Souvisí to nejen s kupní silou a migrací, ale také s dostatkem připravených developerských projektů z minula. Je ale jasné, že nejde o situaci dlouhodobě udržitelnou a i zásoba připravených projektů se tenčí," dodal Kunovský.
0 komentářů
přidat komentář