Budoucí náměstek v Brně chce posunout stavbu koncertní síně

Vložil
ČTK
31.03.2008 22:55
Brno

Brno - Daniel Rychnovský, který v polovině dubna nahradí ve funkci náměstka brněnského primátora odcházející Barboru Javorovou (oba KDU-ČSL), se chce v politice soustředit na přípravu stavby Janáčkova kulturního centra. Po vybudování koncertní haly volají již téměř 100 let brněnští filharmonici. Rychnovský byl dosud jako radní v čele týmu, který měl prověřit, zda je návrh projektu reálný. Tým skončil s pozitivním výsledkem. Projekt by vbrzku měla projednat rada města, řekl dnes Rychnovský novinářům.
    "V radě by se mělo schválit zadání dalšího stupně projektové dokumentace a do konce roku bychom mohli mít územní rozhodnutí, pokud to dobře půjde," řekl Rychnovský.
    Stavba má přijít asi na 1,2 miliardy korun. Zhruba 400 milionů korun mají stát podzemní garáže s 380 místy. S financováním této části stavby by podle Rychnovského neměl být problém. Prostor u Besedního domu, kde se má stavět, prý slibuje rentabilitu garáží. "Je zjištěno, že ty garáže budou pořád vyhledávány, protože to je nejblíž, kam se dá do centra města dojet," dodal.
    Pro financování nadzemní části stavby za 800 milionů korun se hledají peníze. Podle Rychnovského však dosavadní studie ukázaly, že Janáčkovo kulturní centrum by po skončení stavby nepotřebovalo městské dotace na provoz; sál s vynikající akustikou pro 1200 lidí by mohl být pronajímán pro různé kongresy, plesy a další společenské akce.
    Provozní financování je podstatné; mnozí představitelé města už dříve uváděli, že z městské pokladny nemůže jít na provoz koncertní haly ročně víc peněz, než kolika město dotuje Filharmonii Brno nyní. Příspěvek se pohybuje kolem 50 milionů korun.
    Janáčkovo kulturní centrum by se mělo stát domovskou scénou nejen filharmoniků, ale také opery a baletu Národního divadla Brno. Nyní orchestr působí v malém sále Besedního domu, větší koncerty se konají v Janáčkově divadle. Žádný z těchto sálů však nevyhovuje, mají špatnou akustiku i další nedostatky. "Vlastně vůbec nevíme, jak naše filharmonie zní, museli bychom jet do nějakého kvalitního sálu a poslechnout si ji tam," uvedla už dříve předsedkyně brněnského Spolku přátel hudby Alena Štěpánková Veselá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články