Bučovičtí se přou s památkáři ohledně přeložení silnice

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
03.04.2007 00:10
Španělsko

Madrid

Bučovice (Vyškovsko) - Stavba silnice, která by odlehčila Bučovicím na Vyškovsku zatíženým dopravou, se vzdaluje. Podle místostarosty Františka Šujana za to mohou památkáři. Investor stavby, Ředitelství silnic a dálnic, plánoval podle Šujana letos požádat o zahájení územního řízení, aby se mohly začít vykupovat pozemky. Národní památkový ústav ale vydal ke stavbě negativní stanovisko. Když památkáři svůj náhled na věc nezmění, stavbu to zablokuje, řekl dnes novinářům Šujan. Památkářka Jana Firbasová dnes ČTK řekla, že ústav svým rozhodnutím chrání národní kulturní památku.

    Bučovice, které mají asi 7000 obyvatel, protíná frekventovaná silnice E50. Komunikace vede od dálnice D1 směrem na Slovensko a podle studie bučovické radnice po ní přes den projede kolem 9000 aut za hodinu. Provoz navíc stále houstne. Už 30 let se proto v Bučovicích mluví o obchvatu. Z možných řešení se nakonec jako nejlevnější ukázalo přeložení silnice, proti jsou ale podle Šujana památkáři. Přeložení silnice by si vyžádalo úpravu toku řeky Litavy, která by se podle místostarosty posunula blíž k zámecké zahradě v Bučovicích a jejímu bastionu. Kvůli obavě z podmáčení terénu Národní památkový ústav stavbu zamítnul a postavilo se za něj i ministerstvo kultury. Vedení bučovické radnice chce nyní toto rozhodnutí zvrátit.
    "Budeme jednat s ministrem kultury Václavem Jehličkou o změně stanoviska," uvedl Šujan. Podle něj by se obě strany měly dohodnout na řešení, které by stavbu silnice umožňovalo, a přitom vyřešilo problémy s vodou v zámecké zahradě. "Do konce května chceme mít jasno," dodal politik. Památkářům nezazlívá jejich názor, ale skutečnost, že se neozvali dříve. Například při schvalování územního plánu, kde je silnice zakreslená.
    Architektka Firbasová z Národního památkového ústavu v Brně řekla, že při hodnocení stavby byla rozhodující studie takzvaných průsakových poměrů od Jaromíra Říhy. Z ní vyplývá, že při povodních by se řeka Litava rozlila do zámeckého parku, což je však pro památkáře nepřijatelné. "Ohrozilo by to národní kulturní památku," uvedla Firbasová. Tuto studii však památkáři v době, kdy posuzovali územní plán, neměli. "Územní plán neřeší tyto podrobnosti, které mohou mít negativní vliv," uvedla architektka. Dalšímu jednání se památkáři nebrání. Pokud investor předloží jiné projekty stavby silnice, památkový ústav je posoudí, dodala Firbasová.
    Když jednání o stavbě přeložky silnice nebudou úspěšná, je město podle místostarosty připraveno podat trestní oznámení na neznámého pachatele a zažalovat některou ze státních institucí. Na vyřešení dopravní situace v Bučovicích pracuje radnice už 12 let. Bučovičtí kvůli tomu dvakrát měnili územní plán a vykoupili a nechali zbourat několik domů. "Naše technické oddělení nyní počítá, kolik nás to stálo. Až budeme znát reálnou cenu, budeme žalovat na reálnou cenu," uvedl Šujan.
    Když projekt stavby přeložky silnice zkrachuje, podle starosty to oddálí vyřešení dopravního zatížení města o 25 až 50 let. Před rokem přitom tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský odhadoval, že obchvat Bučovic by mohl být vybudovaný v roce 2009.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
normálni?
tomas
03.04.07 08:00
zobrazit všechny komentáře