Bruntál možná bude mít na náměstí po téměř 70 letech kašnu

Zdroj
Vladislav Sobol
Vložil
ČTK
23.09.2006 17:20
Bruntál

Bruntál - Obyvatelé Bruntálu mají naději, že se na jejich náměstí po 70 letech vrátí kašna. S návrhem na její výstavbu přišel renomovaný výtvarník z regionu Lubomír Dostál. Radní již o znovuzrození kašny uvažují dva roky, stavba ale dosud byla pro městský rozpočet příliš nákladná. Rada Dostálův návrh předběžně podpořila a chystá se o nové dominantě náměstí diskutovat s občany, řekl dnes ČTK mluvčí města Jiří Ondrášek.
    Základním tvarem navrhované kašny je kruh se šesti vnitřními sloupy, vrchol každého z nich tvoří ztvárnění různých fází dopadu kapky vody. Dostál už dříve představil její zmenšenou maketu, která je nyní ve velké zasedací místnosti městského úřadu. "Pojetí kašny respektuje ráz středu Bruntálu a jeho zrekonstruovaného centrálního náměstí. Jde pouze o základní návrh, jenž může být pro výslednou podobu upraven," upřesnil Ondrášek.
    Navrženou podobu kašny již doporučila k dopracování a realizaci městská komise pro výstavbu, rada poté pověřila starostu dalším jednáním. Město chce do rozhodování zapojit také veřejnost, na internetových stránkách www.mubruntal.cz proto vyhlásilo anketu o navrhované podobě kašny.
    Náklady na výstavbu kašny se budou podle předběžných odhadů pohybovat kolem dvou milionů korun. "Zvažujeme také možnost vyhlášení veřejné sbírky. Do ní by mohl přispět každý občan, byť jen symbolickou částkou. Jeho jméno by bylo neoddělitelnou součástí oficiálního seznamu dárců," uvedl mluvčí.
    Kašna už na bruntálském náměstí stávala, původně byla dřevěná. V roce 1907 nechal tehdejší starosta postavit novou kašnu z mramoru. Stála 5600 korun a starosta ji u příležitosti svých 60. narozenin sám zaplatil jako dar městu. V roce 1939 byla rozebrána a její osud není dodnes zcela zřejmý.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
OMG
BERmaestro
24.09.06 08:11
Zajímavé...
Pietro
26.09.06 11:00
zobrazit všechny komentáře

Související články