Brod má repliku slavné Králíčkovy lucerny

Zdroj
Milan Pilař - www.vysocina-new.cz
Vložil
Tisková zpráva
16.09.2012 08:05
Emil Králíček

Repliku kubistické lampy německobrodského rodáka, architekta Emila Králíčka odhalili v pátek 14. září v areálu stavební školy v Havlíčkově Brodě.
 Jde třetí projekt studentů Střední průmyslové školy stavební ak. Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě, při které vytvořili z betonu umělecké dílo. V roce 2006 byl při příležitosti narození novináře Karla Havlíčka Borovského 31. října odhalen na nábřeží řeky Sázavy monument Havlíčkův Hydepark podle návrhu výtvarníka Radomíra Dvořáka. Stejný autor stál od tři roky později také u tvorby betonové plastiky nazvané Pocta Stanislavu Bechyně, která zdobí vstup do brodské stavební školy.
V současnosti dokončili bývalí absolventi školy Lenka Novotná, Filip Med a Jan Hunal pod vedením učitelky školy Marie Noskové repliku kubistické lucerny, jejíž originál stojí na Jungmannově náměstí v Praze a byl vytvořený jako součást projektu pro Adamovu lékárnu na Václavském náměstí.
Architekt Emil Králíček se v Německém Brodě narodil 11. října 1877 a zemřel v roce 1930 v Praze. „Dlouho se nevědělo, že autorem lucerny je skutečně Emil Králíček, definitivní potvrzení udělala až výstava, jejímž kurátorem byl architekt Zdeněk Lukeš na začátku jednadvacátého století,“ přiblížila jeden z málo známých faktů po slavnostním odhalení Marie Nosková.
Slavnostního odhalení se kromě autorů, zástupců školy a jejího zřizovatele a sponzorů zúčastnil také přední český znalec architektury Zdeněk Lukeš, který po odhalení vystoupil s přednáškou o českém kubismu. „Králíčkovo dílo je první kubistickou lucernou a v tom je unikátní. Já jsem rád, že její velmi věrná kopie je nyní také v rodném městě tohoto významného českého architekta secese a kubismu,“ uzavřel Zdeněk Lukeš.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
lampa
Radek
17.09.12 07:30
zobrazit všechny komentáře