Brno prodá nebo zboří dům Jalta v centru města

Vložil
ČTK
13.11.2007 09:55
Brno

Brno - Dům Jalta na Dominikánském náměstí v centru Brna, který město získalo před dvěma lety kontroverzní směnou, radnice prodá nebo zboří. Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) se jej nevyplatí opravovat, protože by to město stálo až čtvrt miliardy korun. Píše to dnešní vydání Brněnského deníku.
    Koupi Pasáže Jalta sousedící s budovou Nové radnice schválilo před dvěma lety minulé zastupitelstvo v čele s ODS, která do ní chtěla nastěhovat magistrátní úředníky. Podnikatel Miroslav Lekeš za objekt od města získal výměnou tři domy v centru města a pozemky v žádaných čtvrtích Pisárky a Stránice. Celková hodnota těchto nemovitostí se pohybuje kolem 100 milionů korun.
    Zisk Jalty patří k nejkontroverznějším krokům, které schválilo minulé zastupitelstvo. Politici o obchodu rozhodli nezvykle v tajném hlasování, nelze tak zjistit, kdo transakci podpořil. Obchod připravil a prosadil někdejší náměstek Radomír Jonáš (ODS). Politik například původně tvrdil, že oprava budovy bude stát 20 milionů, později 50 milionů korun. Na podzim 2005, kdy se o věci jednalo, také uváděl, že úředníci se do nových prostor nastěhují v září 2006.
    Podle Pospíšila je ale budova ve velmi špatném stavu. "Kdybychom takovou budovu postavili od základů, bylo by to o 100 milionů dražší," řekl Pospíšil. Chybějící peníze na novou stavbu by město mohlo získat právě prodejem Jalty.
    Někteří zastupitelé označovali od počátku obchod za nevýhodný. Transakcí se pro podezření z korupce zabývala také policie, případ ale odložila.
0 komentářů
přidat komentář

Související články