Brno opraví za 55 milionů fasádu a technologie Janáčkova divadla

Vložil
ČTK
04.02.2015 10:35
Brno

Brno - Magistrát města Brna za 55 milionů korun opraví fasádu a vymění technologie v Janáčkově divadle. Fasáda je v havarijním stavu a mohla by být pro občany nebezpečná, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Podle něj by práce mohly začít o letních prázdninách. Chodu divadla se nijak nedotknou. V příštích letech radnice plánuje vyměnit vnitřní rozvody objektu.
    Letošní rekonstrukcí chce město vyřešit nejpalčivější problémy. "Jednotlivé kotvy už fasádu nedrží, jak by měly. Hrozí zřícení, což je nebezpečné," zdůraznil Mrázek. Proto se magistrát uchýlil k co nejrychlejšímu řešení havarijního stavu. "Investiční akce je ve fázi dokončení projektových prací. V březnu spustíme soutěž, a pokud bude vše bez problémů, začnou práce přes prázdniny," doplnil Mrázek.
    Město vymění i akumulátory. "Baterie jsou zdrojem energie pro případ výpadku proudu. Díky nim by se v případě poruchy představení nemuselo přerušovat, ale mohlo by se v něm plynule pokračovat," poznamenal náměstek.
    Jako poslední se letošní rekonstrukce dotkne táhel pro jednotlivé rekvizity. "Jsou to poměrně citlivá elektronická zařízení, která mají nějakou únosnost. Ta je nyní už na 50 procentech váhy, kterou by ta táhla měla udržet," řekl Mrázek.
    "Na letošní rekonstrukci byla vyčleněna částka 80 milionů korun, ale my ji nevyčerpáme. Náklady odhadujeme na 55 milionů, a proto zbytek využijeme na další opravy divadla. Po dohodě s náměstkem Matějem Hollanem jsme došli k závěru, že bude dobré netříštit jednotlivé rekonstrukce," doplnil Mrázek. V příštím letech proto divadlo čeká rekonstrukce vnitřních rozvodů. "Týká se to kanalizace, elektřiny, vodovodů a vzduchotechniky. Za provozu se to ale nedá dělat, a proto zvažujeme, že část z příštích sezón bude Janáčkovo divadlo někde hostovat," dodal Mrázek.
    Janáčkovo divadlo v Brně je součást Národního divadla Brno. Budova vznikla v 60. letech minulého století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články