Brněnští buddhisté dokončili stavbu svého meditačního centra

Vložil
ČTK
20.03.2011 20:00
Brno

Brno - Brněnští buddhisté si v Divišově čtvrti vybudovali nové meditační centrum. Budova za 24 milionů korun nahradila jejich starší sídlo, které už nestačilo kapacitou. Jeho přestavbu a rozšíření znemožnily nevyhovující základy. Polovinu peněz na takzvaný Dům Diamantové cesty získali buddhisté z  grantu, zbytek poskytla jako bezúročnou půjčku soukromá nadace. Dluh splácí prostřednictvím darů členové centra a příznivci z Česka i ciziny, řekla ČTK za brněnské buddhisty Markéta Blažejovská.
    Budova centra v Trtílkově ulici se sálem pro 200 lidí je pojatá zcela moderně. "Architektonický design budovy odpovídá tomu, jakým způsobem buddhismus v současnosti funguje v západních zemích. Moderní lidé se zajímají o buddhistická učení a meditační techniky, nikoli o tibetskou kulturu. Nechtěli jsme proto meditační centrum stavět ve východním stylu, naopak jsme se přihlásili k tradici brněnského funkcionalismu," uvedla učitelka buddhismu Veronika Černá, jejíž přednáškou se centrum v pondělí otevře veřejnosti.
    Počet zájemců o buddhismus a meditace v Brně rok od roku roste. Podle Černé lidem přestávají stačit materiální hodnoty, chtějí se rozvíjet a žít bohatý vnitřní život. Často jde o studenty vysokých škol, přicházejí však i rodiny s dětmi. "Vždy jsou to však lidé, kteří mají rádi svobodu a nezávislost. V našich centrech nemáme žádná omezení týkající se jídla, pití, rodinného ani pracovního života, nejde o mnišský směr buddhismu," popsala Černá.
    Takzvaný buddhismus Diamantové cesty se do Evropy dostal z Tibetu v 60. letech. V Česku jde o nejrozšířenější směr mnohotvárného buddhistického učení. Rozvíjejí jej evropští učitelé, například Dán Ole Nydahl, jenž zanedlouho přijede do Brna. Na jeho přednášku, kterou z kapacitních důvodů nehostí nové centrum, ale sportovní hala Vodova, přijede 12. dubna asi tisícovka lidí z celé země.
    Meditační centrum je pro zájemce otevřeno vždy od pondělí do čtvrtka ve večerních hodinách. V centru si mohou kromě meditací také půjčit nebo koupit knihu s buddhistickou tematikou. Dvakrát do měsíce se konají přednášky českých a zahraničních učitelů buddhismu, několikrát do roka centrum pořádá další kulturní akce, jako jsou festivaly a výstavy.

> www.dumdiamantovecesty.cz
0 komentářů
přidat komentář