Brněnská zoo postaví do roka tři nové expozice za 80 milionů

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
29.03.2012 12:45
Brno

Brno - Brněnská zoologická zahrada vybuduje do příští turistické sezony tři nové expozice. Půjde o pavilon orlů bělohlavých, areál Africká vesnice a dále výběh s klokany, který bude průchozí tak, aby se návštěvníci dostali do jejich bezprostřední blízkosti. ČTK to dnes řekl ředitel zoo Martin Hovorka. Celkové náklady se odhadují na 80 milionů korun.
      "Předpokládáme, že cena u všech tří projektů půjde ještě dolů, a to ve výběrovém řízení na jejich dodavatele. Většinu nákladů uhradí dotace z Evropské unie," doplnil ředitel.
      Nejnákladnější bude expozice určená pro zástupce druhu orel bělohlavý, který je známý jako symbol USA. Přijde na 40 milionů korun. Stát bude v sousedství expozice s vlky arktickými a bobry kanadskými. Součástí pavilonu s orly budou i menší výběhy se skunky a urzony. Ti svým vzhledem připomínají dikobrazy.
      Změny čekají i současnou expozici Safary s četnými africkými býložravci. Bude upravena a rozšířena. Vedle ní vzniknou chýše afrických domorodců. V jedné bude bar s výhledem na žirafy, zebry a pakoně. V jejich výběhu vznikne jezírko s plameňáky. Tamní starý vodojem přetvoří výtvarníci tak, aby vypadal jako balón s cestovali, kteří přistávají v  africké divočině.
      Africká vesnice přijde na asi 30 milionů korun. Nejméně nákladný bude výběh s klokany. Vznikne na hektarovém pozemku zoo, který dosud není využíván. Bude průchozí a jeho součástí se asi stanou i drobné expozice s ježurami, tasmánskými ďábly a vombaty. Náklady se odhadují na asi deset milionů korun.
      Brněnská zoo chová asi 800 zvířat 200 živočišných druhů. Ročně ji navštíví okolo čtvrt milionu lidí. Její návštěvnost loni vzrostla. Hlavními lákadly jsou expozice Beringie s kamčatskými medvědy, nebo pavilony Tygří skály a Tropické království.
0 komentářů
přidat komentář