Brněnská radnice omezí regulačním plánem stavby na Lesné

Vložil
ČTK
03.09.2009 13:20
Brno

Brno - Na brněnském sídlišti Lesná se nové záměry stavebníků a developerů budou posuzovat přísněji. Brněnská radnice chce pro sídliště schválit nový regulační plán. Reaguje tak na stížnosti lidí na projekty, které tam stavební firmy plánují nyní. Podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) chce radnice Lesnou chránit, protože i když se jedná o panelákové sídliště, je jeho uspořádání i mezi odborníky ceněno. Hlavně proto, že při plánování architekt myslel i na budovy pro obchody, školy, ordinace lékařů a zeleň.
    Lesná je jednou z developery nejvyhledávanějších lokalit, za poslední roky ve čtvrti přibyly stovky bytů. Podle Andera by měl nový regulační plán například omezit přestavby budov takzvané občanské vybavenosti. Mezi ně patří například zdravotní a nákupní střediska. Jedno z nich - pasáž Obzor - chtěla na 18podlažní komplex bytů a obchodů přestavět soukromá firma. Záměr se teď projednává, po protestech místních však investor slíbil změny.
    Úředníci na magistrátu nyní pracují na zadání pro budoucí regulační plán. Už do podoby zadání budou moci podle Andera obyvatelé Lesné mluvit. "Aby se mohli vyjádřit, které problémy by se tam měly řešit, jaké záležitosti zohlednit," popsal. Samotný regulační plán nejspíš vznikne ve variantách a i k nim se bude moci veřejnost vyjádřit. Vítěznou pak vyberou brněnští zastupitelé. Po schválení se dokument stane součástí územního plánu a bude závazný.
    Náměstek přiznal, že nový regulační plán neovlivní dnes připravované dvě kontroverzní stavby, protože začne platit nejdřív za rok a půl. Podle něj však developeři uvažují o dalších záměrech.
    Na Lesné místní protestují proti přestavbě Obzoru a také proti stavbě 16patrového polyfunkčního domu poblíž ulice Majdalenky. Podle místních by neměl převyšovat v  okolí obvyklých osm pater, a to i kvůli dopravě. Provoz se podle Karly Hofmannové z občanského sdružení Majdalenky už rapidně zvýšil po dostavbě tří jiných 16patrových domů. "Průjezdnost po ulicích Dusíkova a Majdalenky i směrem do Soběšic dosáhla hranice únosnosti. Ulice Majdalenky je prakticky neprůjezdná, zejména pro větší vozy hasičů," řekla Hofmannová ČTK.
0 komentářů
přidat komentář

Související články