Brňané předali petici proti stavbě domu v Masarykově čtvrti

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
26.06.2007 12:00
Brno

Brno - Obyvatelé vilové Masarykovy čtvrti v Brně dnes brněnským zastupitelům předali petici proti stavbě čtyřpatrového domu s asi 80 byty a obchody v jejich sousedství. Prý zničí panorama náměstí Míru, jemuž nyní vévodí kostel, a také zavleče do klidné čtvrti dopravu. Pod dokument se podepsalo asi 1700 lidí.

V historickém Sněmovním sále nové radnice se kvůli předání archů shromáždilo asi deset lidí. Oblékli si reflexní vesty s nápisem upozorňujícím na internetové stránky www.stop-wilson.info. Přítomným také rozdávali letáky.
Při jednání zastupitelů se kvůli petici strhla hádka mezi zastupitelem Martinem Prchalem (ODS) a autory petice. Obě strany se v sále vzájemně překřikovaly. Aktivisté se poté, co jim dal primátor Roman Onderka slovo, snažili petici představit. Prchal na ně volal, že nemohou mluvit, protože bod nebyl zařazen na program jednání. Primátor poté nechal o zařazení bodu hlasovat a zastupitelé to schválili.
Aktivisté tvrdí, že pozemky na stavbu domu získala soukromá firma netransparentním způsobem. Naznačují, že v případu mohlo jít o korupci. Lidé z minulého vedení městské části Brno-střed v čele s ODS, kteří projekt schválili, i zástupce firmy to odmítají.
Budovu chce na náměstí Míru, ústředním prostranství vilové Masarykovy čtvrti, stavět firma Wilson Properity. Vybrala si někdejší armádní pozemky, které nyní vlastní město. Parcely ovšem převedla armáda na Brno bezplatně s podmínkou, že budou využity nekomerčně. Podle zelených i aktivistů záměr firmy nekomerční není.
Odpůrci stavby kritizují i to, že radnice pronajala téměř půlhektarový pozemek ke stavbě firmě na 15 let za korunu za metr čtvereční a rok s tím, že po dostavbě areálu od ní dostane výměnou sedmkrát menší parcelu v sousedství. Do takového obchodu by šel každý podnikatel, řekl už dříve ČTK předseda petičního výboru proti výstavbě Vavřín Havlíček.
Podle jednatele společnosti Wilson Properity Jiřího Maršálka se ale vše odehrálo transparentně a v souladu se zákonem. Podnikatel dodal, že kdyby někdo nabídnul lepší podmínky než Wilson Properity, v soutěži vypsané radnicí městské části by vyhrál.
Aktivisté budou podpisy pod petici sbírat dál. Jejich snaha ale patrně nebude úspěšná. Právníci magistrátu sice v minulosti zjistili, že městská část při uzavírání smluv s podnikatelem chybovala a smlouva de facto není účinná, její vypovězení ze strany města je ale málo pravděpodobné. Vedení Brna se záměr postavit na místě bývalého vojenského areálu polyfunkční dům líbí, projekt je také v souladu s územním plánem.
Navíc pro městskou část Brno-střed by bylo obtížné vypovědět smlouvy, protože by musela investorovi nahrazovat škodu.