Božidara Turzonovová podpořila stavbu blobu na Letné

Zdroj
Roman Jireš
Vložil
ČTK
29.03.2009 23:00
Praha

Praha - Přední slovenská filmová, divadelní a televizní herečka Božidara Turzonovová dnes podpořila stavbu takzvaného blobu zesnulého architekta Jana Kaplického na Letné. Hvězda československé kinematografie uvedla, že je připravena zúčastnit se podpisových akcí na podporu realizace kontroverzního návrhu Národní knihovny pro českou metropoli.
    "Věřím, že Praha by měla vyslat tento signál do světa. Nedokážu přesně vysvětlit proč, ale cítím, že by měl blob na Letné stát a jsem připravena jakkoliv této myšlence pomoci," řekla ČTK Turzonovová.
    Šarmantní herečka se dnes představila jako host pražského Febiofestu, kde zavzpomínala na natáčení sci-fi příběhu Otakara Fuky nazvaného Akce Bororo, v němž si roku 1972 zahrála marťanku. Novinářům sdělila, že si až po čase uvědomila, že jedna ze scén se natáčela ve vile rodiny Kaplických.
    "Paní domu mi tehdy ukazovala fotografii svého syna, který emigroval do Anglie, a já v něm až o mnoho let později poznala Jana Kaplického," řekla herečka. Podle ní se tak zvláštně propojil starý film uváděný na Febiofestu se současnou kontroverzní stavbou.
    Herectví letos sedmašedesátileté Turzonovové vedle Akce Bororo z roku 1972 na Febiofestu reprezentuje o pět let mladší historické drama o lásce Jana Nerudy a Karoliny Světlé Příběh lásky a cti režiséra Otakara Vávry, ve kterém jí byl spoluhráčem Jiří Bartoška, a drama Štefana Uhra Penelopa rovněž z roku 1977. Ve výběru nechybí ani Božská Ema režiséra Jiřího Krejčíka. Toto působivé drama s  vlasteneckým podtextem v roce 1979 vysoce překročilo šeď normalizační tvorby.
    Úspěch Turzonovové na filmovém plátně začal v roce 1971 hlavní ženskou rolí v divácky oblíbené boccacciovské Krejčíkově komedii Hry lásky šálivé. Během deseti let se pak objevila i v komediální trilogii Václava Vorlíčka Bouřlivé víno, Zralé víno a Mladé víno a v retrokomediích Václava Matějky Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla a Anděl se vrací. V letech 1977, 1979 a 1984 byla čtenáři časopisu Film a doba zvolena nejlepší herečkou.
    Turzonovová, jejíž domovskou scénou je stále Slovenské národní divadlo v Bratislavě, se stala první děkankou Fakulty dramatických umění v Banské Bystrici a nyní vede interpretační seminář na fakultě masmédií v Bratislavě. Podle ní se však herectví naučit nedá. "Mohu se pokusit předat nějaké zkušenosti, ale talent k  herectví je nepřenosný," podotkla.
    Porevoluční léta jí přinesla hlavně role v televizních snímcích a seriálech. Objevila se i ve Svěrákových Vratných lahvích, které měly úspěch i u diváků na Slovensku. "Moje role v ní jen malá, v  podstatě spočívá v kultivování kolegy Landovského. Žádné nabídky k sňatku nebo další role jsem po tomto filmu nedostala," směje se herečka, která se prý snaží hrát každou roli tak, jako by byla její životní. "A je jedno, jestli roli napsal Shakespeare nebo nějaký neznámý autor," dodala.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
trochu offtopic, ne?
David Teplý
30.03.09 03:57
A zde se kruh uzavírá:
takyarchitekt
31.03.09 08:49
zobrazit všechny komentáře