Blovice na Plzeňsku postaví díky EU novou knihovnu za 15 mil. Kč

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
16.07.2009 15:15
Praha

Blovice (Plzeňsko) - Po desítkách let provizoria budou mít čtyřtisícové Blovice moderní městskou knihovnu. Zhruba 30.000 svazků se do června příštího roku přesune do nového objektu za 15 milionů Kč, na nějž získala radnice 13 milionů korun z evropského programu ROP. Stavba začne 15. srpna, řekl ČTK starosta Jan Poduška.

    "Vznikne jako nástavba na přední části lidového domu, kde zároveň přebudujeme vstupní halu," dodal. Plocha knihovny, která nyní sídlí v malém protějším domě zasaženém vlhkostí a plísní, se více než zdvojnásobí. "Je velmi využívaná, máme více čtenářů než větší Přeštice a srovnatelný Nepomuk (města z jihu Plzeňska), velmi dobrou nabídku titulů a laciné půjčovné a internet zdarma," uvedl starosta.
    Knihovna má ročně na nákup knih 140.000 korun, což reprezentuje 800 až 900 nových titulů. Podle ředitelky Drahomíry Seidlové to není mnoho, ale nakupují pouze takové publikace, které místní chtějí. "Předem vždy známe minimálně pět lidí, kteří je potřebují," dodala. Služby oceňují také chataři, kteří v Plzni čekají na oblíbené tituly výrazně déle než v Blovicích. Městské zařízení eviduje už několik let konstantních 40.000 výpůjček ročně, což je podle Seidlové slušné číslo. "Máme 600 čtenářů, ale daleko více návštěvníků, jejich počet trvale roste," řekla. Ti si v knihově čtou anebo využívají internet.
    Novostavba nabídne čítárnu navazující na zimní zahradu a "nádherné oddělení pro děti" s třikrát větším prostorem než dosud. Na "válecím místě" a schodech na galerii mohou číst a poslouchat pohádková čtení. Knihovna je ve městě 130 let od vzniku literárního spolku.
    Hrubá stavba bude do konce roku, aby se mohla předčasně užívat vstupní hala lidového domu včetně nových šaten a WC. "Chceme, aby se tam už mohly konat plesy," řekl Poduška. Dům, kde už 11. rokem sídlí současná provizorní knihovna, přebuduje zřejmě město na byty.
    Na stavbu nové knihovny dostalo peníze z ROP také město Kralovice na severním Plzeňsku. Vznikne na náměstí.
0 komentářů
přidat komentář