Blanický mlýn u Vlašimi se přemění v centrum ekologické výchovy

Vložil
ČTK
29.12.2009 09:55
Tchaj-wan

Tchaj-pej

Vlašim (Benešovsko) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) připravuje rekonstrukci Blanického neboli Kupsova mlýna u Vlašimi. Měl by se přeměnit ve středisko ekologické výchovy. Nabízet bude pobyty dětí v přírodě spojené s výukovými programy. Náklady na rekonstrukci objektu se odhadují na 50 milionů korun, řekl ČTK Karel Kříž z vlašimské organizace ČSOP.
    Mlýn je majetkem města Vlašimi, které už ochráncům přírody schválilo smlouvu o smlouvě budoucí na koupi areálu. Objekt je v havarijním stavu a potřebuje kompletní rekonstrukci. Částečně ho už několik let využívá občanské sdružení Strom. Má tam základnu pro své letní dětské tábory, které pořádá na přilehlé louce. Podle Kříže pro ně bude místo i v novém středisku.
    "Projekt na rekonstrukci by se mohl dokončit příští rok. Pak budeme žádat o dotaci z Evropské unie," dodal Kříž. Pokud vše půjde bez problémů, mohl by být areál hotov na konci roku 2012 nebo v první polovině roku 2013. Samotná rekonstrukce podle Kříže ale nestačí. Je třeba také najít partnery a činnost střediska postavit tak, aby si na svůj provoz vydělalo.
    ČSOP Vlašim připravuje také rekonstrukci své záchranné stanice pro živočichy. V jejím nynějším sídle v centru Vlašimi zůstane malý zookoutek a ekologické centrum. Léčebná a rehabilitační část zařízení se přestěhuje za město ke Kupsovu mlýnu. Náklady na rekonstrukci, stavbu a vybavení stanice jsou zhruba 60 milionů korun. Z toho 87 procent pokryje evropská dotace a zbytek Středočeský kraj, Lesy ČR, město Vlašim a řada drobných sponzorů a dárců. Stavět se zřejmě začne na konci ledna a hotovo by mělo být do roka a půl.
0 komentářů
přidat komentář