Bienále Industriální stopy představí průmyslové památky Ostravy

Zdroj
Vladislav Sobol
Vložil
ČTK
14.08.2007 16:00
Ostrava

Ostrava - Více než dvacítka výstav, exkurzí, koncertů a dalších akcí Bienále Industriální stopy 2007 představí v září obyvatelům i návštěvníkům Ostravy průmyslovou architekturu moravskoslezské metropole. Lidé se mohou těšit například na koncerty v netradičních prostorách bývalých šachet nebo na výlety do běžně nepřístupných míst, řekla dnes ČTK předsedkyně pořadatelského sdružení Za starou Ostravu Olga Slámová. Akce se souběžně uskuteční také v Praze, Kladně a Liberci.

Program pořadatelé sestavovali pro nejširší veřejnost. V plánu jsou proto akce od výtvarných workshopů pro děti přes koncerty pro mládež, výstavy či debaty pro rodiče až po hornickou dechovku pro seniory.
Pořadatelé ostravské části Bienále věří, že se jim podaří vzbudit velký zájem veřejnosti. "Je to důležité, aby politici získali jasný obrázek, že lidé mají o tyto objekty zájem a že je důležité je chránit," dodala Slámová. Zároveň by to byl důležitý signál pro majitele objektů a satisfakce za velké peníze, které do jejich údržby často vkládají.
Kromě kulturních akcí představí na Bienále sdružení Za starou Ostravu nové rozšířené vydání takzvaných pracovních listů pro děti, jež zábavnou formou seznámí s architektonickými průmyslovými skvosty Ostravska mladou generaci. "První vydání, které představovalo například haldu Ema, hornické muzeum nebo dělnické kolonie ve Vítkovicích, bylo okamžitě rozebráno. Aktuální verzi jsme rozšířili o představení Dolní oblasti Vítkovic," vysvětlila Slámová.
Osud většiny bývalých průmyslových areálů Ostravska zatím není jasný. Některé byly zbourány, o další se stará státní podnik Diamo nebo soukromí majitelé. Jejich technický stav ale většinou nedovoluje zpřístupnit je veřejnosti. Po rekonstrukci by některé objekty mohly sloužit jako historické památky pro turisty, uvažuje se i o zřízení výstavních prostor, technických muzeí, koncertních síní či netradičních restaurací.

> http://vcpd.cvut.cz/industrialnistopy/
0 komentářů
přidat komentář