Benešová počítá se stavbou nového sídla pro NS a NSZ v Brně

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
01.08.2013 19:35
Brno

Brno - V Brně by měla začít v příštím roce mnoho let plánovaná stavba nového sídla pro Nejvyšší soud a zároveň pro Nejvyšší státní zastupitelství. Novinářům to dnes řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Projekt je podle ní nutný, protože obě instituce nyní sídlí ve stísněných prostorách a musí využívat i velmi nevýhodné pronájmy.

    "Existuje (stavební) projekt, který vznikl již v minulosti a který je potřeba popostrčit, aby odpadly ty pronájmy, které jsou neefektivní," uvedla Benešová. O nutnosti stavby nového objektu dnes jednala i s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou.
    Benešová zdůraznila, že z hlediska investic má pro ministerstvo spravedlnosti nejvyšší prioritu projekt Krajského soudu v Ústí nad Labem, který byl již třikrát vytopen. Hned po něm by se ale měl řešit nový brněnský justiční palác.
    Půjde o projekt za mnoho milionů korun, přičemž Benešová o uvolnění peněz na něj bude muset jednat při přípravě státního rozpočtu pro rok 2014 s ministrem financí Janem Fischerem.
    Nejvyšší soud sídlí v Burešově a Nejvyšší státní zastupitelství v Jezuitské ulici. I když by v budoucnu obě instituce měly sdílet jeden objekt, bude rozdělen na dvě samostatné části. "Jde o to, aby tady nevznikl dojem, že se domlouvá spravedlnost někde na chodbách," uvedla Brožová.
    Zdůraznila, že pronájmy kancelářských prostor jsou nevýhodné a navíc podle ní mohou vznikat otazníky nad nestranností právních institucí, jimž lze hrozit výpověďmi z nájmů.
    Kde přesně by nový objekt mohl stát a jaký je rozpočet spojený s jeho předpokládanou stavbou, zatím není známo.
    Brno se ale již před časem potýkalo s projektem nového justičního paláce pro Městský soud Brno, Okresní soud Brno-venkov a státní zastupitelství. Budova stojí v Polní ulici. původně se předpokládalo, že projekt přijde na 800 milionů korun, po úpravě si ale vyžádal bezmála dvě miliardy. Vedou se spory o to, zda nebyl tento projekt předražený.
0 komentářů
přidat komentář

Související články