Bém: Dát knihovnu do Kongresového centra je zajímavá idea

Zdroj
Michal Burian
Vložil
ČTK
29.04.2008 12:45
Praha

Praha - Za velmi zajímavou označil pražský primátor Pavel Bém (ODS) myšlenku, aby byla nová Národní knihovna v Kongresovém centru. Je však podle něho nutné počkat na to, jak dopadne plán postavit na Letné novou budovu podle návrhu Jana Kaplického. Nyní je to v rukou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ministerstva kultury a Národní knihovny, řekl dnes ČTK Bém.

    O novém řešení se může podle něho debatovat až potom, co se ukáže, že se v přípravách výstavby na Letné nedá pokračovat. Bém uvedl, že někdejší Palác kultury by pro knihovnu prostorově stačil, stejně by tomu bylo také s dopravní dostupností. "Když bude zájem, jsem připraven se na tom podílet a dělat ekonomické a právní studie a studie proveditelnosti," podotkl Bém.
    S myšlenkou dát knihovnu do Kongresového centra přišel ředitel Národní galerie Milan Knížkák. Bém už s ním v pondělí krátce hovořil. "Řešení je velmi zajímavé. Dát 'Pakulu' novou fasádu a nový tvar a do budoucna řešit jeho funkci je velmi lákavé," uvedl primátor. Aby se však seriózně dalo říci, že je to možné, nejprve by se musely zpracovat příslušné studie, zdůraznil.
    Kongresové centrum je zadlužené z doby rekonstrukce před zasedáním Mezinárodního měnového fondu v roce 2000. Nyní dluží asi dvě miliardy korun, dluhopisy jsou splatné v roce 2013. Ručí za ně stát, který má objekt v zástavě. Bém uvedl, že přestavbou budovy na knihovnu by se zabily tři mouchy jednou: vyřešily by se dluhy, vzhled budovy i účel jejího využití.
    Myšlenkou využít Kongresové centrum pro knihovnu je nadšen architekt Jaroslav Trávníček, který se na stavbě podílel. Budova podle něho umožňuje jednoduše měnit dispozici a objekt má také obrovský prostor - dvakrát větší než Kaplického návrh. Přestavba by podle architekta stála nejvýše tři miliardy korun. "To se ale musí dělit dvěma, za polovinu by byla Národní knihovna a za druhou polovinu rekonstrukce domu, který do panoramatu Prahy mluví už 30 let, ať chceme, nebo nechceme," řekl v pondělí Trávníček.
    Podle ředitele Kongresového centra Michala Kárníka by však byla přestavba budovy na knihovnu stavebně velmi náročná, spíše nemožná. "Je to fungující objekt, který přináší peníze. Přestavba na knihovnu by byla neekonomická," soudí Kárník. Jen odstranění pláště by stálo podle něho miliardu korun. Přestavba je navíc vždy dražší než výstavba nové budovy, dodal ředitel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články