Becherova vila v Karlových Varech se změnila v novou galerii

Vložil
ČTK
31.05.2011 17:55
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Honosná karlovarská vila továrníka Johanna Gustava Bechera, někdejšího majitele proslulé likérky, je po rekonstrukci a změnila se v novou interaktivní galerii. Náklady na opravu zchátralé stavby dosáhly zhruba 88,7 milionu korun. Z toho 77,6 milionu korun byla dotace EU a více než 11 milionů korun zaplatil Karlovarský kraj, který je majitelem vily. ČTK o tom dnes informoval hejtman Josef Novotný (ČSSD).
     Projekt na vytvoření Interaktivní galerie Karlovy Vary - Becherova vila byl rozložen do dvou etap. Stavební část představovala rekonstrukci vily a altánu. Trvala od listopadu 2009 do června 2010. Následovala druhá etapa, která vyvrcholila letos v dubnu, uvedla krajská radní Eva Valjentová (KSČM). "Týkala se vybavení interiéru vily, zahradního domku a rovněž rekonstrukce a restaurování fasády vily," dodala.
     O provoz vily se postará Galerie umění Karlovy Vary, jejímž zřizovatelem je Karlovarský kraj. K dispozici tu jsou výtvarné dílny, knihovna, víceúčelový společenský sál se zázemím, výstavní sály, galerie i  depozitář. Součástí vily je venkovní ateliér, která vznikla přestavbou garáže na zahradní domek. "Ve vile jsou nejen výstavní prostory, ale i zázemí pro koncerty nebo společenské akce," uvedl ředitel galerie Jan Samec.
     Jaké budou náklady na provoz nového zařízení karlovarské galerie, není podle Samce ještě přesně vypočítáno, rozpočet se teprve rodí. Galerie umění Karlovy Vary má roční rozpočet kolem osmi milionů korun a provoz Interaktivní galerie Becherova vila by měla hradit z něj. Hejtmanův náměstek Martin Havel (ČSSD) k tomu řekl, že to určitě stačit nebude. "Je zřejmé, že galerie musí obdržet na provoz více peněz," dodal.
     Becherova vila stojí v ulici Krále Jiřího. Původní majitel Gustav Becher prodal objekt Chemickému spolku z Ústí nad Labem. Stát vilu po roce 1945 znárodnil, od roku 1951 do 1987 sloužila jako Dům pionýrů a mládeže. V 90. letech minulého století pak převedlo vilu ministerstvo školství na kraj jako součást směny za jinou nemovitost v Karlových Varech. Pozemky u vily patřily městu, které je kraji v roce 2006 prodalo asi za 140.000 korun.

> www.becherovavila.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články