Autorská práva architektů ruzyňského letiště byla porušena

Vložil
ČTK
19.06.2010 12:30
Praha

Praha - Práva autorů projektu ruzyňského letiště Michala Brixe a Petra Franty byla porušena, rozhodl ve čtvrtek Městský soud v Praze. Jejich žalobu ale soud zamítl, podali ji prý pozdě. Autoři původního projektu žalovali Českou správu letišť (nyní Letiště Praha) a kancelář Nikodem & Partner.
    Podle soudce Martina Valehracha byla žaloba vůči letišti oprávněná. "Česká správa letišť porušila právo tím, že jim nezaplatila odměnu. Ale je to již promlčeno," uvedl soudce.
    Jak píše server, promlčecí lhůta je totiž v tomto případě tři roky od okamžiku, kdy se o  porušení svých práv dozvěděli - architekti ji ale podle soudce zmeškali o necelý měsíc. Místo aby Franta a Brix dostali několikamilionové odškodnění a omluvu, musí na nákladech řízení a advokátům protistrany naopak sami zaplatit přes čtvrt milionu korun.
    Spor sahá až do poloviny 90. let, kdy Útvar rozvoje hlavního města ve spolupráci s Českou správou letišť vyhlásil architektonickou soutěž na projekt nového terminálu. V ní vyhráli autoři Brix a Franta. Architektonická kancelář získala za plány nového terminálu několik prestižních ocenění. U plánů jejich jméno figuruje. U části skutečného terminálu je ale uvedeno, že ji vytvořil ateliér Nikodem & Partner.
    Kvůli výstavbě letiště za provozu se v první fázi postavila jenom část nového terminálu - odbavovací hala, jeden ze dvou "prstů" a část druhého prstu terminálu. Zbytek prstu "B" nechala Česká správa letišť postavit až později, kdy se naplnily prognózy o nárůstu počtu cestujících.
    I když mělo již kompletní projekt od Brixe a Franty, nechalo zbytek "vyprojektovat" kanceláří Nikodem & Partner, a to bez soutěže. A jako podklad byly předány původní plány Franty a Brixe. "Je to celé naše know-how, oni to překopírovali z digitálního záznamu," řekl serveru Franta.
    Mluvčí letiště Michaela Lagronová serveru sdělila, že soud zamítl žalobu v plném rozsahu, čímž se potvrzuje, že Letiště Praha žádná autorská práva ani smluvní ujednání neporušilo.
    Brix a Franta sice žalovali i své konkurenty. Ti se ale podle soudu neprovinili. Podle soudce Valehracha totiž pouze pracovali s plány, které dostali. Navíc rozhodně nelze říct, že by Nikodem & Partner konkurenční plány pouze otrocky okopírovali, podotkl soudce. Opačný názor než soud měla profesní Česká komora architektů. Její stavovský soud dospěl k tomu, že se tehdejší šéf architektonického studia Alois Nikodem provinil.
    Brix a Franta ještě neví, zda se proti verdiktu odvolají. Počkají si na písemné odůvodnění. Protestují však proti tomu, že zmeškali promlčecí lhůtu. Soud totiž řekl, že začala běžet dnem, kdy se dozvěděli, že se bude pokračovat ve stavbě bez nich.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
Daniel John
23.06.10 06:30
tipec
Vích
23.06.10 08:06
zobrazit všechny komentáře