Architektura Jiřičné je osobitá a ženská

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
02.03.2009 00:25
Praha

Eva Jiřičná

Praha - Architektura a design Evy Jiřičné, jedné z českých emigrantů, kterým se podařilo prosadit na světové scéně, jsou podle jejích kolegů především osobité. Vyzdvihují její smysl pro estetiku, který se snoubí s  technickými znalostmi. Evu Jiřičnou ale její spolupracovníci také oceňují jako cílevědomou, diplomatickou a noblesní dámu. V úterý oslaví jedna z nejznámějších architektek současnosti 70. narozeniny.
    "Vím z osobní zkušenosti a také ze zkušeností mých rodičů, že emigrace není žádný med. Také proto se jen malé procento emigrantů zcela vyrovná s neřešitelnými nástrahami emigrace. S tímto vědomím jsem vždy velmi rád poslouchal Evu Jiřičnou, s jakým zanícením mluvila o  své práci, která ji pomohla překonat všechny osobní a profesní konfliktní situace," řekl ČTK architekt Vlado Milunič.
    Interiéry Tančícího domu v  Praze, který Milunič stavěl se slavným Frankem Gehrym, byly jedněmi z prvních realizací Evy Jiřičné v její vlasti po roce 1989. Stejně jako Jiřičná, i Milunič a Gehry se narodili ve znamení Ryb - Milunič má narozeniny také 3. března a Gehry oslavil 28. února osmdesátiny.
    "Tančící dům je magický příběh, kde Eva ne náhodou dělala interiér tří pater, která, přestože jsou zcela jiná, a jak je to u Ryb standardem, intenzivně komunikují s myšlenkou celého domu". Jiřičná si podle něj vytvořila svůj nezaměnitelný ženský styl, což je za stávající světové konkurence zvlášť obtížné.
    Kromě Tančícího domu, Oranžerie na Pražském hradě či hotelu Josef, což jsou nejznámější práce Evy Jiřičné v  tuzemsku, ji lidé znají také z působení v porotě vybírající návrh nové budovy Národní knihovny. Jiřičná porotě předsedala, i když za to sklidila kritiku, že jako bývalá partnerka pozdějšího vítěze soutěže Jana Kaplického nemohla být nestranná. Měla však jen jeden hlas z osmi a návrh Future Systems vybrali porotci jednomyslně, včetně zástupce českého státu i města Prahy.
    V porotě zasedal i architekt Petr Bílek, bývalý prezident České komory architektů. "Posílám 14 blahopřání inspirativní, nebojácné, cílevědomé, následováníhodné, nadané, diplomatické, vřelé, systematické, vstřícné, radostné, laskavé, noblesní, krásné, vzácné dámě," vzkázal oslavenkyni.
    Jiřičná má Řád britského impéria, několik čestných doktorátů, ocenění Americké asociace architektů a je členkou tří královských akademií. Své bohaté zkušenosti předává také mladým architektům. Do loňského roku vedla jeden z ateliérů architektury na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Tamní absolventku Vendulu Hladíkovou si vybrala do svého londýnského ateliéru, kde mladá architektka strávila dva roky po studiích (2004 až 2005).
    Pobyt v Londýně jí otevřel větší možnosti, setkala se s různými názory na architekturu a poznala ještě blíže práci Evy Jiřičné. "Její tvorba je po stránce estetické, i po stránce řemeslného zpracování jedinečná a odráží její osobnost. Výrazně mě ovlivnila nejen svou tvorbou, ale hlavně myšlením a jednáním," řekla Hladíková ČTK.
    V ateliéru měla možnost sledovat řešení nejrůznějších problémů. "Díky své důslednosti, píli a velkým profesionálním zkušenostem dokázala řešit i náročné problémy rychle a elegantně," popisuje práci zkušené kolegyně a učitelky. Jiřičná podle Hladíkové má encyklopedické znalosti z jednotlivých architektonických disciplin. "Například o osvětlení jednoduché vitríny věděla víc než jakýkoli odborník, a mohla tak 'z hlavy' určit typ osvětlení, dimenzovat jeho intenzitu a ještě přepracovat design svítidla, aby byl v souladu s designem celého interiéru," uvedla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články