Architektka Eva Jiřičná převzala Cenu města Zlína

Vložil
ČTK
04.04.2019 22:35
Zlín

Eva Jiřičná


Zlín – Architektka Eva Jiřičná dnes převzala Cenu města Zlína za rok 2018. Jiřičná je zlínskou rodačkou. Cenu získala za celoživotní dílo v oboru architektury a za celoživotní šíření dobrého jména svého rodiště. "Nikdy jsem v životě netušila, jak je rodné město důležité v životě člověka," řekla dnes novinářům Jiřičná.


"Vyrostla jsem s tím, že jsem byla pyšná, že jsem se narodila ve Zlíně, poněvadž můj tatínek tady začínal jako mladý architekt a celý život mi vykládal, jak Zlín a celá atmosféra zlínská a její přístup k moderní architektuře, jak to bylo strašně důležité jako historický počin," uvedla Jiřičná, která podle svých slov nikdy netušila, že se do Zlína někdy vrátí a bude tam pracovat.

Jiřičná je autorkou zlínského kongresového a univerzitního centra, navrhla také Vzdělávací komplex zlínské univerzity. Jiřičná dnes vzpomínala také na problémy při stavbách těchto objektů, například řešení akustiky v kongresovém centru, který slouží i zlínské filharmonii.

"Nikdo nemohl zaručit, že to bude fungovat. Neustále jsme zkoušeli vzorky, udělali jsme 82 vzorků akustického obkladu a šance byla půl na půl," uvedla architektka, podle které je vždy důležitá spolupráce týmu i lidí na stavbě. "Říkám svým studentům, že pro architekta není důležitá jen komunikace s klienty a spolupracovníky, ale i s lidmi, co v dešti, zimě svařují nosníky na střeše. To jsou ti lidí, kteří nakonec odevzdají práci, kterou architekt nakreslí," uvedla Jiřičná, podle které pořád fungují "zlaté české ruce", které v kritické situaci dokážou pomoci.

Architektka ocenila i měnící se vzhled Zlína, například nedávnou rekonstrukci obchodního domu a jeho okolí. "Těší mě každá věc, nedokážu říct, jestli město potřebuje školy nebo školky. Ale i nové chodníky nebo jakékoliv úpravy zahradní, všechno, co zlepší charakter města, je záslužná činnost," uvedla Jiřičná a dodala, že často Zlín při svých přednáškách v zahraničí zmiňuje.

Jiřičná, která před měsícem oslavila 80. narozeniny, prožila ve Zlíně jen několik let, poté se s rodinou přestěhovala. Dnes nad fotografiemi z raného dětství zavzpomínala na svou rodinu a Zlín, jak ho zažila ona. Například na kožíšek ušitý z králičích kůží, který nosila, procházky s rodiči nebo výlety do okolí.

Jiřičná vystudovala architekturu na ČVUT v roce 1962 a dále pokračovala v postgraduálním studiu architektury na Akademii výtvarných umění. Od roku 1968 působí v zahraničí, především v Británii. Mezi její významné realizace patří autobusový terminál Canada Water v Londýně, vstup a recepce londýnského Victoria & Albert Museum, interiér londýnské budovy pojišťovny Lloyds nebo vlajková prodejna módní značky Joseph, kterou navrhla v roce 1988. V Česku byla podle jejího návrhu postavena například oranžerie na Pražském hradě.
0 komentářů
přidat komentář