Zdroj
Markéta Pražanová, tisková mluvčí České komory architektů
Vložil
Tisková zpráva
15.07.2008 11:30

zpět na článek
28 komentářů
CKA prostě zaspala
...
| 16.07.08 02:30
No konečně jsme se dočkali ! Osobně si tedy myslim, že nějaké kroky mohla podniknout už i samotná ČKA a přestat si tu ze své libovůle dělat v Čechách co chce. Stačilo by..kdyby už třeba před deseti lety sama přehodnotila svojí kategorizaci a bylo by.
Hawk
autorizace architekt staveb
martin
| 16.07.08 08:02
Dobry den a cau pro vsechny, mel bych doraz jetsli se tom nekdo orientujete budu rad za odpoved, tento rok dokoncim stavebni fakultu v brne, obor pozemni stavby, jsem posledni rocnik kdy na inzenyrstvi na oboru pozemni stavby byla specializace na zavercny projekt architektura pozemnich staveb. Zajimalo by jestly pokud budu myt praxy v architektonicko - stavebním atelieru, pripadne si dodelam treba nejaky doktorat nebo neco. Jeli - mozne se autorizovat jako architekt v pozemnich stavbach. Jde mi i o to ze ve sposte zeminch existuje neco architecture engineering, kde se resi architektura kde je nutne aby clovek mel predstavu jak ty veci funguji - napr. mosty, nebo treba zamereni rekonstrukce historickych staveb a monumentu napr. ve spanelsku nebo USA. u nas to neni a clovek ktery je takzvane Stavar - to znamena absolvet pozemnich staveb a zadnym specialistou (konstrukce a statika, TZB, technologie a realizace,...) neba prakticky šanju o architektonickem navrhovani pac tam zadny atelier, ja jsem 2 semestralni atelier chodil kdyz jsem byl na rok v zahranici na erasmu, protoze jsem sam cejtil ze mi to chybi. Vec kterou bych se rad dozvedel, v pripade ze bych si dodelal doktorat , dodelavat celou architekturu dalkove i kdybych setam dostal by byl asi problem , jestli je pak mozne se autorizovat jako architekt stavebních konstukci (pozemnich staveb) nebo to je jedno jaky to ma pojmenovani, jestli to jde u nas a v ustatnich zemich eu, pripadne uplne venku, ptam se i proto ze jsem vydel prospekt nemecke renomovane architekty a mela titul ::
Dipl.Ing. Blazena Novákova.Phd, diky za jakoukoliv informici, jsem temer hotový Ing, se zaměřením které které jsem popsal. a zajima me co s tim muzu delat, mám rád stavby hlavně baraky vseho druhu a mosty, a ne jen to jak vypadaji ale taky jak funguji, proto si myslim ze tu musi byt prostor pro specializaci neco ve smyslu: Architektura stavebních konstrukci, chtěl bych i na toto téma dělat moji zavěrečnou práci.
Diky moc. Martin
co to je?
Juan Pedro garcía
| 17.07.08 12:58
Tak tohle je důsledek dlouhodobého opovrhování architekturou v naší krásné vlasti. Že se někde v názvu něčeho během studia objeví nějaký tvar slova architektura, to neznamená, že stavař může získat autorizaci architekta, nebo se snad pletu?!
Do třicátýho listopadu si podej přihlášku na architekutru, kluku jedna ušatá.
apage satanas
| 17.07.08 10:49
...anebo si dej radsi znovu zakladku se specializaci na psani
základka
martin
| 17.07.08 03:14
Dík popřemýšlím o tý základce, říkaj mi to všichni a párkrát mě vyhodilo od zkoušky jenom kvůli tomu, ale když mě popadne myšlenka tak prostě píšu jak o zavod: A jestli se pleteš nebo ne to nevim, právě bych to taky rád věděl. každopadně když se mrknte na stranku ČKA, tam někde je seznam autorizací pro architektůru, a je tam autorizace na architekturu pozemních staveb, a tam je par lidi co sou ing. Jinak ja vpodstate souhlasim, me taky porijde divny ze na stavarne na pozemních stavbach ce o architekture nevime prakticky nic, a to ze tam v pataku par nejakych predmetu a pocitacovy modely to z nikoho architekta neudela. Ja si ale myslim ze je rozdil mezi architektem ktery je spis malíř a o stavbach neví nic, a pak si pravě myslím že by mělo byt neco jako architektura stavebních konstrukcí ( nebo architektura a stavitelství), kde samozdřejme musi byt nejaky atelier koncepce architektury ale taky podstatne vice mechaniky, a navrhovaní konstrukcí, matematiky jako jako prirodni vedy. prave ten densni stav kdy mame jako architekty kteri o stavbach nevi nic a pak inzenyry pozemaky kteri zase navi nic o rachitekture ale navrhovat muzou, taky to delaj to mi prijdfe divny, ja si myslim ze by mel byt nejaky mezistupen. To je to co myslim a pravě se snažím dopidit k tomu jak to je, u nas i v zahraničí. V prace je na stavárně obor Architektura a stavitelství to podle to neni spatna cesta, nevim jestli po absolvováni jsou architekti nebo inzenýři. Ono občas se najde někdo komu se architektura líbí a rozhodně ji neopovrhuje ale zaroven ho zajima jak věci fungují viš:
to: Martin
Helena
| 17.07.08 04:22
Podle tveho zpusobu vyjadrovani me tvoje omezenost ani neprekvapuje, jenom by me zajimalo jak se vubec opovazujes tvrdit ze architekti nic nevedi o stavbach! Prohlidni si par baraku na tomhle webu, nez zas budes placat takovy kraviny!!!
to martin
Honza
| 17.07.08 04:47
Takovej "mezistupeň" existuje dokonce i na VUT. Jmenuje se to Architektura pozemních staveb. Student určitě není o nic ochuzen. Je zde dost ze stavařiny - 4 semestry pozemáku + 2 tzb, mechaniky,resp. betonů 2 + 3 semestry.A samozrejme další. Z druhého soudku je zde potom klasika jako Nauko o stavbách, výtvarka, dějiny architektury,.... a samozřejmě každý semestr ateliér.
Helena
martin
| 17.07.08 05:03
Helena::: Děvče s někým nesouhlasasit je naprosto v pořádku a ja se rád poučím, ale když někoho nazýváš omezencem, tak bys mohla taky najím trošku noblesnější slovosled jak někomu dat najevo, že se podle tebe plete, než mu nadávat. A projít si souvislosti, protože to proč jsem sem psal bylo že bych se rád dozvěděl jak je to autoruzacema a kompetencema u nás a v zahraničí. A pokud k tomu nemas co rict nachapu co se do toho pletes. Mej se pekne
Honza
martin
| 17.07.08 05:39
Dík o tom oboru vím ale mě jde spíš o to že mam ty pozemní stavby a ted by mě zajímalo, jaky jsou možnosti v rámci architektury, řekněme že bych rád dělal neco jako stavbí architekturu do budoucna, ale pri praci si dostudovavat dalsi skolu, obzvlášt kdyz asi nejduležitější častí budou pravě ty ateliery a nevím jestli bych to stihal ony zaberou strasně času.

PS..pro všechny co k tomu maji co říct , budu rád za každou informaci, kdo ne a chce si jen léčit mindráky tak se prosím zdržte komentarů díky
martin
hetzer
| 17.07.08 06:41
znam chlapka co se vyucil obkladacem a pak vystudoval architekturu, nehaz flintu do zita, vsechno jde kdyz se chce.
Helzner
martin
| 17.07.08 07:58
Dík, problem že ja bych toho chtěl moc: uvažuju o doktoratě bud u nas nebo nebo spís v zahraní, anglicky už snad umím a chtěl bych v ní i dělat statnice pokud to pujde, právě se snažím zorientovat, byl jsem na rok na erasmu na jihu evropy a ono to je se systémem vzdělávaní je opracdu v kazdy zemi jinak. Jabych chtěl udělat nejaky doktorat na zaměření stavbní architektury a konstrukcí, kde bude matyka, mechanika a navrhovani konstrukci, a samozdrejme atelier architektury, protoze si myslim ze stavebni inzenyr (pokud se nevrhne na nejakou ciste technickou specializaci jako konstrukce a statika, nebo tzb) a je tazvany :Stav.
ař, by měl právo navrhovat stavby a autorizovat je i po strance architektury, tak jak to ted je ale bylo by dobry tam dat atelier architektury , kolik semestru a v jaky forme to uz je druha vec. Dobrej model je podle ve ve spanelsku nebo kazdopadne USA, tzv Architecture Engineering, u nas je to tak ze jsme meli vlastne dva extremi malou fakultu architektury kde jsou lidi spis maliri, a je to vporadku, na druhy strane inzenyri normalne navrhovali a navrhujou stavby kompetencne muzou, a to podle me taky neni uplne dobre, takze na jedny strane je skola kde maj lidi mnoho-semestru vytvarky, atelieru kresleni a historie, ale at se na me nikdo nezlobi opravdu si myslim ze o tom jak ty veci funguji moc predstavy nemaj, a na druhy vlastne kompetencne inzenyr ktery treba opravdu je tim architektonickym ignorantem muze neco navrhnout a postavit, tedka vznikaj ruzny druhy mezistupnu na VUT na CVUT, a to je dobre podle me, ne ze bych uplne souhlasil s tim jak je to poskladany ale se ukaze, me jen zajimalo jak to pak ve finale je s kompetencema. Dam priklad me se treba libi mosty - inzenyrska architektura, pri navrhu takovyhle konstukce by podle mel autor sakra dobre vedet jak ty veci fungujou a mel by myt hodne dobrou predstavu o vede a inzenyrstvi cejtit to tam, ony ty veci nejsou tak jednoznacny, a k pochopeni a popisu fyzikalnich jevu je potreba hodne predstavivosti a kreativity. To je jedna z mejch myslenek, muzu se zeptat co delas ty ?? nebo studujes?? dik
...
karel
| 18.07.08 04:57
hetzer je profesinalni internetovy vsekomentator na volne noze... a jinak marine, kdyby ses dokazal povznest nad styl jakym ti to helena sdelila, podstatu trefila.. nevis o cem mluvis, ale mluvis a evidentne rad a ne malo.. skoda ze si neuvedomujes, co se ti tady lidi snazi v komentarich k tvym prispevkum a fenomenalnim pracovnim inzeratum rict.... nejsi na tom zas tak dobre jak si myslis, neber to zle, ale pokud mam v tvym pripade pouzivat slovo "rovnopravnost" nebo "zaslouzeny vzdelani", ty se nauc slovo "pokora", a to i s tim, co to slovo znamena...
karel
hetzer
| 18.07.08 08:22
dik za poklonu, ale precenujete me, mozna vam to prijde neuveritelne, ale nikdo me za komentare neplati:D
Karel
| 18.07.08 11:03
Cau, neberu to zle,
jak moc dobre ne to jsem nebo to se ptave snazim zjistit,
ale v jenom si nemuzu pomoct, ja se ptal jesli nekdo ví jak to s těma kvalifikacema je u nás a v zahraničí.
To je vše, zakon jsem si četl ale nějak mi to nebylo uplně jasny, a pak jsem našel tenhle odkaz,
všechno je relativní a v každým státě je to jinak, právě proto bych se v tom rád zorientoval.
To byl celej a jedinej duvod proc jsem si sem dovolil neco napsat.
Jo a jinak mluvim hodně a rád to mas pravdu, ale lidi, kterí se tu vyadřují a vubec ne k podstatě problemu pravděpodobně taky.
Mej se pěkně a dik za poznamku, k věci sice nebyla,
ale kdyz už nesouhlasím tak jsi to aspon napsal normalně a pak je to vpořádku. cau
karel
martin
| 18.07.08 12:03
jo jen taková drobnost jsem Martin a ne Marin.
Ja bych si toho všim a vůbec bych to neřešil, ale jak se tu tak lidi rádi vyadřují a koukam, že je jedno k čemu hlavně se vyadřovat,
tak aspon to Jmeno by se mohlo Respektovat, nebo to byl preklep, nojo no stane se
marinovi-martinovi
| 18.07.08 05:28
Vy jste marin asi jako hetzer je podle vás Helzner Znáte přísloví o provaze v domě oběšencově???
.
martin
| 18.07.08 08:23
ajo taky jsem si nevsim takze 1:1,, to prislovy neznam, ale je dobry:, vpohode aspon nekdo to bere s nadsazkou, ale covece koukam ze se podstaty veci asi nedobadam. no nic jako normalně
jak u blbejch
hashomer
| 01.08.08 11:21
před válkou šlo projektovat v cizině bez problémů .......... proč a jak to, aha?
před válkou působili i architekti, kteří neměli akademické vzdělání (Adolf Loos) nedostudovali (Welzenbacher) popřípadě dokonce nestudovali architekturu vůbec. A šlo to. Dnes by jim idiotská komora vydrápala oči

dneska je všechno problém
v naší blbé zemi je i problém uvést do 15 let po revoluci něco do souladu s okolním světem... a nejen ve stavitelství
problem neproblem
abakus
| 02.08.08 02:18
jasně , nebyl to tak velký problém, protože množství technologií a postupů nebylo tolik. je to nepřímá uměra : čím více možností, tím více komplikací a tím více obstrukcí. je to vcelku jednoduchý ne?.
jen pro informaci: ani si nechci představit, že by si třeba nějaký průměrně schopný - přičemž průměrně schopný má nálepku ode mě, protože on si to rozhodně nemyslí - řemeslník, rozhodl něco projektovat. protože něco vymyslet není jen pár čar na papíře, ale bohužrl někdy mají i obsah.
to , že to je dneska složitý, to tak prostě muselo dospět. a pokud bude někdo chtít něco projektovat, tak halt musí projít poměrně slušnou a kvalitní praxí, jak by to pak asi vypadalo?
Jonatán
| 04.08.08 08:03
Příspěvek je O/T, ale když už se tu zde nakouslo...
Nemyslím si, že mezistupně, jak je podává Martin, jsou v pořádku. Člověk, který umí tu toto onde tamto, ale vlastně v kuse je naprd, jelikož nikdy nebude mít teoretické vzdělání jako architekt a nikdy nebude takový technik jako stavař. K čemu pak takový člověk bude? Síla specializací je v tom, že vzdělaní lidé pak dokonale ovládají svůj obor. Pan mezistupeň by dokonale ovládal být průměrným (v nejlepším případě).
To jak tu (stylisticky dost neobratně a to i na malíře pokojů) podáváte váš "mezistupeň", to by měl v podstatě zvládat architekt. To, že tomu tak na některých školách není, je pokyn, aby prostě přitvrdily, vytvářením mezistupňů nic nevyřeší, je to házení klacků pod nohy jak stavařům, tak hlavně architektům (jejich práce se právě pro menší exaktnost lépe zpochybňuje). Nám třeba chce Bořek sloučit katedru statiky a stavitelství, abychom mohli více umělčit...
Držte se, Martine, proto svého řemesla, vyvarujte se písemného projevu a budete spokojený. Architekturu přenechte architektům.
Mezistupně jsou kravina.
jonatanovi
karel kriz
| 05.08.08 01:25
mezistupen vs. specializace - dneska je in byt "specialista", ale vyslednej efekt se da stejne dobre kritizovat jako to delas ty u "mezistupnu".. specializace totiz mimodek zabiji souvislosti, vznikaji duplicitne dvoji a vicery pojmenovani (atd) pro ty same veci, kazda specializace pekne po svym, az je pak komunikace mezi specialisty vetsi zatez nez prinos "mono-zamereni" specialisty.. mluvim ted dost obecne, ber to jen jako protivaho k tomu cos psal ty.. mezistupen muzes chapat taky jako pokus o hledani ztracenejch souvislosti, resp. o cestu nadhledu...

jeden vystiznej citat "Odborník je člověk, který toho ví čím dál více o čím dál méně věcech. Dokonalosti dosahuje tehdy, kdy ví absolutně všechno o ničem."

a jak uz padlo, jde vzdycky o lidi, ne o skoly nebo nazvy kateder, predmetu, titulu..........
Jonatán
| 05.08.08 03:02
Karlovi: Musím s tebou jedině souhlasit v obecné rovině toto asi platí, ale prostě si nemyslím, že třeba (příklad - nechci generalizovat, ani se nikoho dotknout, je to problém školy, ne studentů) architektura na stavebce na ČVUT je onen ideální mezistupeň, i když by se to tak dalo ze zdejšího podání výše zdát - je to přece ta stavárna a ještě tam mají navíc tu architektůru.
Architekt by právě souvislosti měl ovládat, proto říkám omezit mezistupně a přitlačit v určitých směrech (podle školy si doplň patřičný směr).
Vždy jde o lidi, to je jasné, ale systém nějak funguje a to většinu ovlivní.
A mimochodem architekt NENÍ specialista Jak by jeho specializace zněla?
re jonatanovi
karel kriz
| 05.08.08 05:24
trikrat podtrhavam a podepisuju ze architekt neni specialista.. ale pak moc nechapu to "síla specializací je v tom, že vzdělaní lidé dokonale ovládají svůj obor" jako argument pro zachovani "ciste" vyuky s neslednym prohlasenim, ze "mimochodem architekt NENÍ specialista"... ten tvuj mezistupen nemusi byt z podstaty prasopes stejne jako FA neni zadna zaruka.. ona se hlavne architektura z podstaty neda ucit.......

stejne jako je dneska zmatek ve vsem (trh je vlastne jen jista forma zmatku - taky nic ve zlym proti kapitalismu) je zmatek i v obecnejch definicich.. otazku "kdo je to architekt" (co je to architektura) ti kazdej sice odkejve (se samozrejmym vyrazem ... a dost se jich u toho i blbe uculuje) ale jasno v tom ma malokdo..
btw. dokazes mne to tady a ted jednoznacne rict .. kdo je to architekt? (co je to architektura?)

ono v idealnim pripade by se taky stavarna a architektura nem(us)ela vubec delit..
Jonatán
| 06.08.08 01:53
"ona se hlavne architektura z podstaty neda ucit."
S tím naprosto souhlasím a poznávám jak na sobě, tak v okolí.

Jj, s mým protimluvem máš pravdu, uvědomil jsem si jej hned, jak jsem to odeslal, ale už jsem to dále nechtěl rozvádět. Chápu, co se mi snažíš sdělit, částečně souhlasím, ale nevím, jestli jsem schopen dostatečně objektivně reagovat. Zkusím to.
Pokud hovoříme o mezistupni, znamená tu ubrat z obou oborů a tyto zbytky spojit (nikoli je sloučit v celé šíři, jak to vidíš ty, to by byl nadstupeň). Já se ptám, proč to dělat, proč ubírat, nemělo by se naopak přidávat? Přidám na architektonické škole praktických znalostí, nebo na technické dějinné teorie, umění atd... To je chvályhodné a znalosti souvislostí by to prospělo. Ale pak se narozdíl od pana mezistupně nebudu chtít stavět do dvojí role představující technika i umělce. Stále si zachovám status stavaře, nebo architekta.
Tvá představa dokonalého spojení stavárny a architektury je podle mě nereálná. Neznám moc lidí, kteří by takové tempo zvládli. Procento architektů by výrazně kleslo (a komu by to vadilo? bude znít obecný sarkasmus frknutý do kníru).

VŽDY to závisí na člověku, i zedník může být lepší architekt než ing. arch. Tím se ale nedá skončit. Funguje (nefunguje?) tu nějaký pedagogický systém, který vychová většinu.

Kdo je architekt ti nezodpovím, čím déle (krátce) studuji, tím více to přestávám chápat, za chvíli zbyde jen víra

To se nám diskuze pěkně odklonila
Info pro Martina (stav. architektura)
Smudla
| 07.08.08 11:17
Arch. specializace a stav.-arch. obory na stavební fakultě nejsou předpokladem pro vstup do ČKA a autorizaci architekta. Tam jednoznačně je to jen o fakultách architektury. Čili ze stavební fakulty, byť to má něco napůl společného s architekturou, není možné. Situaci se chystá řešit inž. komora ČKAIT, která se chystá překopat obory a absolventům pozemních staveb udělovat architektonicko-stavební autorizaci namísto původní autorizace pozemní stavby.
Pro šmudlu
martin
| 15.08.08 11:18
Dík moc za infromaci a zdá se že za dobrou zprávu, na stránkách ČKAIT jsem o tom ale nic nenašel. mohu se tedy ješte zeplat jestli nahodou nevíte jestli je v souladu aspon s evropou.
Ještě jednou díky
Martinovi
Jan Línek
| 16.08.08 08:01
Informace od "smudly"není přesná,v době kdy jsem fungoval v přijimací komisi ČKA,která řeší speciální případy vstupu ,komise přijala několik zájemců o členství v komoře i ze stavební fakulty vystudovavší onu větev zabývající se více architekturou a předpokládám,že tomu je i nadále.Zájemce však musí oproti kandidátům kteří absolvovali fakultu architektury v rámci pohovoru navíc prokázat znalosti dějin architektury a orientovat se v otázkách estetiky.
Dodatek
Smudla
| 19.08.08 07:29
v ČKAIT je v jednání členění na tři obory: Architektura a stavitelství (tam budeš moct dělat architekturu, stavařinu a statiku), inženýrské stavitelství (doprava, mosty, geotechnika) a technologické stavitelství (tzb, městské inženýrství atd.). V Evropě by to uznávat měli, tam pozemáci jsou považováni za arch. vzdělaní, ovšem stavárna není přijata do sdružení evropských arch. škol. ... ale pro projektování je to jedno. Mne by třeba zajímalo zda ČKA bere když má někdo na FA jen doktorské studium a inž má ze stavárny
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.