Architekti a designéři sepsali petici na podporu Kaplického

Vložil
ČTK
26.05.2007 09:50
Praha

Praha - Přední čeští architekti, designéři, galeristé a režiséři sepsali petici na obranu návrhu nové budovy Národní knihovny (NK) z  dílny Jana Kaplického. Stavějí se v ní proti kritikům stavby, která by mohla vzniknout na pražské Letné. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
    "Jde nám o to, aby ustaly nekompetentní hysterie, které přípravu stavby provázejí," řekl MfD architekt Jan Němeček, který spolu s Michalem Froňkem tvoří designérské duo Olgoj Chorchoj. Z rozdmýchávání emocí viní i prezidenta Václava Klause, který patří ke kritikům Kaplického projektu.
    Petici podle deníku dále podepsal například držitel Národní ceny za design Jiří Pelcl, bývalý rektor VŠUP Zdeněk Ziegler, reklamní režisér Ivan Zachariáš či galeristka Meda Mládková.
    Výsledky soutěže na projekt nové budovy NK byly oznámeny počátkem března a vítězný návrh vzbudil mnohé a rozporuplné reakce. Kromě laických názorů se někteří architekti, Česká komora architektů a další odborníci ohrazují proti podmínkám soutěže. Komora podala i protest k Mezinárodní unii architektů (UIA). NK jako vyhlašovatel soutěže však na transparentnosti a regulérnosti soutěže trvá a připomíná, že zástupce UIA soutěž dozoroval.
    Národní knihovna chce stavbou své druhé budovy řešit zejména prostorové problémy. Projekt má vedle vlády podporu i města Prahy.
35 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pár otázek
pipe
26.05.07 11:17
Názor
Daniel John
27.05.07 01:36
Výzva pro pana Johna
Vladimír
27.05.07 02:50
meda taky?
Viktor Vlach
27.05.07 03:46
zobrazit všechny komentáře