Architekt Jan Soukup získal cenu Plzně, je mecenášem kultury

Vložil
ČTK
17.09.2014 16:55
Plzeň

ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA s.r.o.

Ing. arch. Jan Soukup (*1946)
Plzeň - Plzeňský architekt Jan Soukup byl oceněn jako první mecenáš plzeňské kultury. Cenu mu udělilo město Plzeň za mnohaletou a soustavnou práci v oblasti revitalizace a obnovy kulturních památek v Plzni a Plzeňském kraji. Další umělecké ceny, kterými město poukazuje na výjimečné osobnosti v oblasti kultury a umění, získali mladý dokumentarista Bohdan Bláhovec a houslista Jan Sedláček. ČTK o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.
    "Umělecké ceny uděluje Plzeň podruhé. Cenu nazvanou Společnost přátelská umění a kultuře/Mecenáš(ka) plzeňské kultury ale vůbec poprvé, protože loni v této kategorii udělena nebyla," uvedla.
    Jan Soukup je významným architektem, autorem řady publikací mapujících osudy především církevních památek. Je průvodcem a autorem přednáškových cyklů po plzeňských sakrálních stavbách, jeho zájem o záchranu památek se projevuje jeho angažovaností v řadě nadací, například v Nadaci za záchranu památek Rokycan, která zajistila i opravu plzeňského kostelíka U Ježíška. Je držitelem mnoha ocenění. V roce 2012 se stal Plzeňskou ikonou.
    Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let získal Bohdan Bláhovec, a to za dokumentární film Show!, který mapuje uměleckou cestu teenagerské kapely 5Angels. Bláhovec v současné době dokončuje magisterské studium na FAMU, aktuálně připravuje dokument o projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Mimo svou filmovou tvorbu patří ke špičce české slamové poezie.
    Cenu za celoživotní dílo udělilo město Janu Sedláčkovi, který výrazně zasáhl do plzeňského hudebního života. Od roku 1946 působil jako houslista v Plzeňském rozhlasovém orchestru a v roce 1961 se stal koncertním mistrem. V roce 1961 založil Plzeňské rozhlasové kvarteto. Po ročním angažmá v Japonsku v roce 1973 sestavil Sedláčkovo kvarteto.
    Plzeň ocenila také kulturní událost roku, cenu dala projektu Modeli da Torino, na kterém spolupracovala Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a společnost Plzeň 2015. Režie klausurního představení studentů Cirkusové školy Flic z Turína ve spolupráci se studenty plzeňské fakulty designu se ujal umělecký ředitel projektu Plzeň - EHMK 2015 Petr Forman.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...v Plzni...
Zdeněk Skála
18.09.14 11:46
zobrazit všechny komentáře