ArchiMyšl 2014 - Světový den architektury v Litomyšli

Vložil
Tisková zpráva
26.09.2014 00:10

Litomyšl bude opět slavit Světový den architektury

Od roku 1996 patří první říjnové pondělí Světovému dni architektury. Před několika lety si začala tento den připomínat i některá města v České republice a to díky občanskému sdružení Kruh. Litomyšl se k oslavě Světového dne architektury připojuje v letošním roce již potřetí. Pro milovníky moderní architektury a designu je připraven další ročník maratónu akcí pod názvem ArchiMyšl 2014. Věříme, že se i letos podařilo městu Litomyšl připravit pro vás ve spolupráci s mnoha dalšími organizacemi zajímavý program.  
   
Páteční rozjezd
Program zahájíme v pátek 3. října od 17 hodin vernisáží výstavy Josef Pleskot - Cesta (II) před domem U Rytířů. Poté se v rámci jedné vernisáže přesuneme do Regionálního muzea v Litomyšli, kde je umístěna další část výstavy. Výstava bude prezentovat tvorbu předního českého architekta Josefa Pleskota. „Jádrem výstavy jsou fotografie a trojrozměrné modely desítek jeho realizací,“ přibližuje ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš a upřesňuje: “K nejznámějším patří ústředí ČSOB v Praze, přírodní stezka v Jelením příkopu a průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, budova vinařství Sonberk či rekonstrukce industriálních objektů v Ostravě - Dolních Vítkovicích.“ Připomeňme, že řada jeho projektů byla realizována v Litomyšli, nejnověji rekonstrukce muzea, zámeckého pivovaru a předzámčí.           
Večer promítneme v kině Sokol nový dokumentární film Plán režiséra Benjamina Tučka, který bude mít premiéru až koncem září. Jde o zajímavý dokument popisující nové projekty v Praze z pohledu územního plánování. Snaží se najít odpověď na tyto otázky: Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Ve filmu účinkuje např. Adam Gebrian, Pavel Bém, Roman Koucký i Richard Biegl.

Sobotní program - pro každého něco
Na komentovanou prohlídku výstavy s procházkou po městě Litomyšl můžete vyrazit s architektem Josefem Pleskotem. Startujeme v 10 hodin dopoledne v domě U Rytířů. Na sobotní odpoledne je opět naplánována oblíbená projížďka po stavbách moderní architektury v Litomyšli (odjezd ve 13 hodin). Účastníky projížďky pozdraví emeritní starosta Miroslav Brýdl a poté si s odborným komentářem ntonína Dokoupila prohlédnou dvorek pedagogické školy, projdou se podél řeky Loučné, nakouknou do městské sportovní haly, navštíví areál bytových domů v lokalitě U Nemocnice, Nový kostel, městský bazén, zimní stadion, sportovní areál Černá hora i internát pedagogické školy. Kdo z vás už na projížďce byl, může navštívit od 14 hodin v muzeu přednášku Anny Šubrtové na téma Litomyšlská architektura v první polovině 20. století aneb Proměna v moderní město.
Na sobotní projížďku je z kapacitních důvodů lepší předem se registrovat v informačním centru. V ceně jízdenky ve výši 80 Kč za osobu je i svačina a pití.

Na pivo s architekty aneb Litomyšlská druhá renesance  
Setkání s architekty bude předcházet vernisáž soutěžních návrhů na výstavbu nového Domova pro seniory Litomyšl v nově opravených prostorách zámecké konírny.  
V sobotu od 18 hodin vás zveme na pivo s architekty - tentokrát do jízdárny. Hlavním tématem besedy, kterou bude moderovat novinář Petr Volf, bude revitalizace zámeckého návrší, soutěž o návrh na Domov pro seniory nebo Litomyšlská výzva. Jestli vše dobře dopadne, představíme zde také novou knihu Petra Volfa s názvem Litomyšl Renesanční město moderní architektury, která mapuje vývoj architektury v období od roku 1990 do roku 2014.  
Od 20 hodin budeme v jízdárně pokračovat pohodovým Jantarovým večírkem ve stylu šansonu - zpěvem i hudbou doprovodí Petra Boštíková, občerstvení zajištěno.

Neděle ve znamení 15. výročí od zápisu zámeckého areálu na Seznam UNESCO
V letošním roce to bude již patnáct let od chvíle, kdy byl zámecký areál v Litomyšli zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví, zkráceně Seznam UNESCO. Tímto krokem byl potvrzen mimořádný kulturní význam památky, která přesahuje národní hranice. Jeho hodnota je cenná pro současné, ale i pro budoucí generace a z toho důvodu vyžaduje stálou ochranu. Odpolední blok zahájíme ve 13 hodin komentovanou prohlídkou se zaměřením na historii pivovaru a ostatních hospodářských budov. Provázet bude Eliška Racková z NPÚ Pardubice. Od 14 hodin nás čeká přednáška Bohdana Šedy, který seznámí posluchače s pozoruhodným stavebním vývojem zámeckého návrší v Litomyšli, od jeho počátků v době kláštera přes biskupství, hrad, renesanční zámek až po barokní a klasicistní úpravy. Na přednášce bude prezentována řada doposud neznámých skutečností, které vyplynuly z nedávno dokončených rozsáhlých archeologických výzkumů na zámeckém návrší. Následovat bude Cesta kolem zámku - památky UNESCO s Pavlem Waiserem při které se dozvíte řadu informací především o sgrafitové výzdobě této renesanční perly.
Na 17 hodinu jsme připravili besedu Zámecký areál Litomyšl 15 let na Seznamu UNESCO,  na které přivítáme Olbrama Zoubka, emeritního starostu Miroslava Brýdla, starostu Kutné Hory Ivo Šance, Michala Beneše z Ministerstva kultury ČR, který byl u zápisu všech 12 českých a moravských památek na Seznam UNESCO a další zajímavé hosty. Tento pořad bude moderovat Pavlína Kvapilová.
Věříme, že i tentokrát si tato akce najde své publikum a bude zajímavá nejen pro Litomyšlany, ale i pro mladé architekty, studenty architektury či designu a další zájemce o tento druh umění z celé republiky.

Sledujte aktuality z příprav oslavy Světového dne architektury také na facebooku.
     
Ing. Michaela Severová,
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl
0 komentářů
přidat komentář

Související články