Archeologové našli v Klementinu zbytky středověkých domů

Zdroj
Leona Matušková Heczková
Vložil
ČTK
19.06.2010 11:55
Praha

Praha - Archeologové nalezli pod podlahou suterénu Zrcadlové kaple Klementina části zázemí středověkých domů. Průzkum prováděli před zahájením prací na revitalizaci Národní knihovny. Informují o tom na svých webových stránkách Národní knihovna (NK) a Archeologické oddělení Národního památkového ústavu (NPÚ).
    Archeologické nálezy dokládají skutečnost, že nejběžnějším stavebním materiálem středověké Prahy byla pražská opuka a částečně méně kvalitní břidlice. Našly se rovněž keramické a skleněné střepy, fragmenty železných předmětů a zlomky zvířecích kostí, nejstarší nálezy se datují do 11. století.
    Kromě Zrcadlového sálu se nyní v první etapě rekonstrukce Klementina upravují také prostory uvolněné Státní technickou knihovnou, nárožní objekt u Mariánského náměstí a Barokní sál.
    Bourají se například příčky, které rozdělují barokní místnosti zastropené klenbami, a odstraňují se nevhodné dveřní zárubně. Zatepluje se také podkroví, v němž jsou nyní v naprosto nevhodných klimatických podmínkách uloženy starobylé knihy, uvádí knihovna na webu.
    "Stávající depozitáře jsou neustále terčem stížností ze strany pracovníků zajišťujících ochranu fondů," píše se v textu. Střechy jsou jen minimálně zateplené nebo izolaci zcela postrádají. Bude nutné depozitáře kompletně klimatizovat a provést důslednou izolaci střešní krytiny v celém areálu.
    Po dobu rekonstrukce bylo nutné přemístit tisíce knih. Historické i novodobé fondy jsou nyní uloženy v krabicích v prostorách uvolněných po Národní technické knihovně. Kvůli rekonstrukčním pracím knihovna dočasně nepůjčuje některé knihy ze skladů. Půjčování sbírek by mělo být podle NK obnovena na sklonku léta.
    Rekonstrukce Klementina je rozložena do pěti etap. Ve veřejné soutěži zvítězily společnosti Metroprojekt a Arstav. Práce by měly trvat do příštího roku a stát 203 milionů korun.
    NK zároveň přistavuje novou část depozitáře v Hostivaři, bude v něm uloženo pět milionů svazků, zejména z Národního konzervačního fondu. Rekonstrukce Klementina a dostavba hostivařského depozitáře tak zřejmě definitivně nahrazují nerealizovanou budovu Národní knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického, která měla vyrůst na Letné.
0 komentářů
přidat komentář