Archeologický průzkum na staveništi Plaza v Plzni je u konce

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
09.07.2007 15:05
Plzeň

Plzeň - Pět změn projektů, zhruba půlroční zdržení stavby a zvýšené náklady si v Plzni vyžádal nález židovských hrobů v centru Plzně, kde staví velké nákupní a zábavní centrum izraelská firma Plaza. Archeologický průzkum v lokalitě je nyní na samém konci a odborníci už nepředpokládají, že by tam ještě nějaké historické nálezy mohly objevit, řekl dnes ČTK archeolog Jiří Orna.

"Ten průzkum je z 99,5 procenta ukončen," upřesnil. Stavbu parkovacího domu zdržel a zkomplikoval nález osmi hrobových jam. Podle archeologů i představitelů plzeňské židovské obce to byly pozůstatky starého židovského hřbitova. Protože podle židovské víry se nesmí s hroby nijak manipulovat, ani se nesmí porušit, musel se změnit plán. Stavba přilákala velkou pozornost médií i židovských organizací z celého světa. Hrobová místa nakonec stavebníci překlenuli a zakryli geotextilií a materiálem. "Jsou pod rampou parkovacího domu, z venku a ze schodiště parkovacího domu na ně bude průhled," řekl zástupce firmy Plaza Centers Martin Kodrle.
Letos se na staveništi našlo ještě osm dětských hrobů. Na rozdíl od předchozích nálezů, byly tam i kosterní pozůstatky. Podle Orny se na židovských hřbitovech děti pohřbívaly stranou od dospělých. "To nás utvrzuje v domněnce, že se skutečně jednalo o židovský hřbitov," řekl archeolog.
Na místě nebyly žádné artefakty, které by tento názor potvrdily, doplnil Kodrle. Domnívá se, že odkryté hroby mohly patřit třeba i vojákům z třicetileté války. Majitel stavby ale učinil patřičná opaření, na kterém se shodl s židovskými představiteli. "Ty dětské hroby byly v rohu parkovacího domu, ten jsme nepotřebovali, tak jsme ho uřízli a hroby se tak ocitly mimo stavbu," vysvětil Kodrle. I tyto hroby se překryly několika vrstvami. V budoucnu budou možná nějak pietně upraveny.
Stavebníci se nyní musí snažit, aby asi půlroční skluz dohnali. "Technologicky je to možné stihnout," míní Kodrle. Na místě už se začaly dělat základy pro parkovací dům, stavba má být hotova před koncem roku.
Památkáři na základě impulzu od židovské obce podali návrh na prohlášení nálezu dospělých hrobových míst za kulturní památku, dodal Orna. K tomu se doplní žádost o rozšíření statutu kulturní památky i pro dětské hroby.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pane Sommer,
ondrejcisler
11.07.07 03:23
hlas z hnojiste
Jan Sommer
11.07.07 04:24
Kvalita architektury
Pietro
11.07.07 05:15
I can't wait...
ondrejcisler
11.07.07 06:33
zobrazit všechny komentáře