Aktuálně.cz: O budoucnosti knihovny se nerozhodne ani dnes

Vložil
ČTK
27.02.2008 10:10
Praha

Praha - Dohady o tom, zda bude nebo nebude na pražské Letné postavena nová budova Národní knihovny (NK) podle návrhu Jana Kaplického, asi neskončí ani ve středu. Pracovní skupina složená ze zástupců státu, města a knihovny měla podle původního plánu právě v tento den vyhlásit řešení, k němuž by dospěla; to se však podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz nestane. O odkladu rozhodnutí skupiny ve svém zpravodajství informovala také Česká televize.

    "Pracovní skupina, která měla závěry své práce oznámit, bude čekat na rozhodnutí antimonopolního úřadu," uvedl dnes server s odvoláním na dokument, který má k dispozici. Podle Aktuálně.cz tým odborníků oficiálně ohlásí ve středu pouze tuto informaci.
    Právníci v týmu totiž ani po tříměsíčních jednáních nedospěli k jednotnému závěru a rozdělili se do dvou skupin; jedna upozorňuje na možná rizika, podle druhé naopak žádná právní rizika nehrozí. Památkáři a architekti však podle citovaného dokumentu vůči Kaplického chobotnici výhrady nemají.
    Kvůli nejasnému názoru právníků podal minulý týden první náměstek ministra kultury František Mikeš, který je jedním ze členů týmu, podnět antimonopolnímu úřadu. Ten se už dříve zabýval stížnostmi architektů, dvakrát ale jejich podnět zamítl s tím, že mu nepřísluší soutěž na knihovnu posuzovat.
    Mikeš vycházel ze závěrů právních expertů, kteří se neshodli, zda by stavba Kaplického blobu pro NK a tím i pro stát mohla být rizikem. V případě, že stát vynaloží na stavbu knihovny velké peněžní částky, "nesmí existovat žádná pochybnost, která by mohla v budoucnosti tuto několikamiliardovou investici ohrozit," cituje Aktuálně.cz z dokumentu adresovaného antimonopolnímu úřadu.
    Předseda ÚOHS Martin Pecina ČT potvrdil, že se ministerstvo na jeho úřad obrátilo. "Situace je pro nás abnormální tím, že jsme byli požádáni ministerstvem kultury, abychom vydali závazné stanovisko s tím, že existují nové skutečnosti ve formě nějakých posudků," uvedl.
    Tým Národní knihovna proto bude čekat na výsledky šetření antimonopolního úřadu, jehož výsledky hodlá respektovat. V médiích se během minulých dní objevilo několik protichůdných názorů na výsledek jednání vždy s odkazem na zdroje blízké týmu či architektovi.
    Podle informací ČTK by měl výsledek vyznít alespoň částečně příznivě pro knihovnu, která podle svých zástupců potřebuje nutně nové prostory. Řešení by údajně mělo počítat s prací Kaplického. Zda však bude knihovna stát na Letné či jinde nebo zda původní návrh dozná změn, což architekt připustil, jasné není.
0 komentářů
přidat komentář

Související články