Aktivisté podají žalobu na Plzeň kvůli nevyhlášenému referendu

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
18.09.2012 20:55
Plzeň

Plzeň - Přípravný výbor referenda o stavbě obřího obchodního domu v centru Plzně podá příští týden žalobu u krajského soudu. Chce tak vyvolat lidové hlasování, které v pondělí zastupitelé krajského města odmítli. Soud pak do 30 dnů sám rozhodne o vyhlášení referenda a o jeho termínu, řekl ČTK Martin Marek, zmocněnec občanských sdružení, která ke konání referenda nasbírala téměř 20.000 podpisů. Původně chtěli aktivisté podat žalobu už dnes.

      "Podáme ji nakonec v pondělí nebo v úterý, protože si k tomu vezmeme advokátní kancelář Šikola & partneři a oni se dřív k návrhu žaloby, kterou už jsme zpracovali, nedostanou. Chceme, aby se na to ale ještě podívala advokátní kancelář, která pro nás stejně zpracovávala podklady," uvedl Marek. Podle něj advokáti prověří možnou trestněprávní odpovědnost, což připouštějí právní konzultanti aktivistů. "Kvůli maření průběhu a přípravy referenda," vysvětlil Marek. Podle něj jsou kvůli odmítnutí referenda zastupiteli na Facebooku naštvané reakce stovek až tisíců lidí, z nichž někteří chtějí svolat demonstraci.
      Aktivisté chtějí také posoudit údajně nestandardní postup zastupitelstva, jež nehlasovalo o každé ze dvou otázek zvlášť. Přípravný výbor referenda musí podat správní žalobu na verdikt zastupitelů do deseti dnů. "Neplatí se soudní výlohy, ani neprobíhá ústní jednání. Soud rozhodne, o čem se bude v referendu hlasovat," dodal Marek. Advokátní kancelář Šikola už zpracovávala právní analýzu ke stanovisku ministerstva vnitra, které druhou otázku místního referenda v Plzni označilo jako "nehlasovatelnou", stejně jako právníci města.
      "Soud bude posuzovat každou otázku zvlášť," uvedl Marek. Podle něj zastupitelé pondělním krokem umožnili investorovi, developerské firmě Amádeus, získat další čas na přípravu stavby Corso Americká za 2,5 miliardy korun. Amádeus se zahraničním financiérem v zádech podal teprve v polovině srpna žádost o územní rozhodnutí.
      Soud by mohl vyhlásit termín plebiscitu při prezidentských volbách v lednu. Nestihnou už se říjnové krajské volby, k nimž aktivisté směřovali. Zastupitelé v pondělí referendum odmítli hlavně kvůli tomu, že se obávali miliardových nároků investorů a 11 majitelů pozemků. Podle aktivistů i jiných zastupitelů je otázkou, zda by se jich domohli.
      Aktivisté, kteří chtějí zabránit stavbě obchodního centra, navrhli dvě otázky. První obecnou - zda má město Plzeň bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít ke stavbě obří budovy na místě zbouraného domu kultury. Druhá se týká změny územního plánu desetihektarové oblasti mezi Radbuzou, Americkou třídou a Sirkovou ulicí ze smíšeného území na městskou zeleň. Druhá otázka byla podle některých právníků sporná, ale zastupitelé v pondělí odmítli plebiscit i o první otázce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články