Zaha Hadid postaví v centru Bratislavy organické mrakodrapy

Vložil
Jan Kratochvíl
06.10.2010 22:30
Zaha M. Hadid

Investiční skupina Penta Investments vypsala na řešení developerského projektu Čulenova v Bratislavě mezinárodní architektonickou soutěž. Z 90 odevzdaných návrhů vybrala porota jako vítěze londýnský ateliér Zaha Hadid Architects.
     Penta Investments získala lokalitu na Čulenově ulici v Bratislavě v lednu 2008 a plánuje na ní výstavbu multifunkčního objektu, který bude sloužit hlavně pro administrativu a bydlení.
      „Mezinárodní architektonická soutěž na lokalitu Čulenova a účast významných světových architektů je příkladem, jakým způsobem by se měli developeři a samotná města snažit o nalezení nejlepšího možného architektonického konceptu. Jen otestováním alternativ řešení v podání kvalitních architektů je možné dospět k projektu, který bude přínosem pro město,“ uvedl Miro Hrušovský, hlavní architekt investiční skupiny Penta.
     Na adresu vítězného projektu uvedl předseda poroty, Štefan Šlachta, hlavní architekt Bratislavy: „Projekt Zahy Hadid byl nejkomplexnějším a nejpřesvědčivějším řešením zadání, které nejlépe splňuje postavená kritéria, navíc je to projekt, který přináší do Bratislavy světové jméno a posune ji na stránky světového architektonického tisku.“
     Porota vybrala v prvním kole z 90 odevzdaných návrhů 5 finalistů. V druhém kole je porota posuzovala společně se čtyřmi dalšími návrhy od napřímo oslovených evropských architektů. Ve finále tak vybírala vítěze z devíti projektů.
     Finalisté soutěže: Dominque Perrault Architecture, Farshid Moussavi - Foreign Office Architects, Neutelings Riedijk Architects, Bothe Richter Teherani Architekten, Cigler Marani Architects, JDS, GMP international architects and engineers, Vaillo+Irigaray, Zaha Hadid Architects.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
jen tak
brack
12.10.10 10:40
Zaha sem, Zaha tam
takyarchitekt
13.10.10 12:52
_je to záhada
zef
13.10.10 08:52
>> takyarchitekt + zef
gallina-scripsit
13.10.10 10:02
Taky mi přišlo,
Vích
13.10.10 11:43
zobrazit všechny komentáře

Související články