Vysoká umělecká škola v Basileji od Morger + Dettli

Na jihovýchodním okraji Basileje směrem na Münchenstein se nachází původně uzavřená padesátihektarová průmyslová a skladová oblast Dreispitz, která se pozvolna začleňuje do urbánní struktury Basileje. Přitahuje galeristy, kteří zde budují depozitáře, umělce, kteří zde mají svoje ateliéry. Nabízí se zde také příležitosti k zajímavému bydlení i uměleckému vzdělávání. Doposud největším přírůstkem v Dreispitz je campus Vysoké školy výtvarné a umělecké (HGK FHNW), který byl dokončen letos v září. Autory téměř padesátimetrové stříbrné věže je basilejský ateliér Morger + Dettli, který se svým návrhem zvítězil před sedmi lety v architektonické soutěži.
Veškeré výukové prostory, dílny, ateliéry i zázemí se podařilo vměstnat do desetipodlažní věže o půdorysné stopě 37 x 37 metrů. Stěnový nosný systém je doplněn o kyvné sloupové podpory rozmístěné podél obvodového pláště. Stropy jsou složeny ze 70 cm vysokých železobetonových prefabrikátů. Asymetrické umístění jádra s veškerými vertikálními komunikacemi a technickou infrastrukturou umožňuje flexibilní uspořádání jednotlivých pater od malých kancelářských buněk až po rozlehlé ateliéry. V přízemí se u vstupu nachází foyer s kavárnou. V patře nad ním leží aula a přednáškové místnosti. Třetí podlaží je vyčleněno oborů foto/video. Nejvyšší patro náleží knihovně, odkud se nabízí jedinečný výhled na Basilej.
Autoři se cíleně drželi zkrátka, aby mohly naplno vyznít umělecké aktivity odehrávající se uvnitř. Jednotlivá podlaží jsou laděna buď do čistě bílé nebo v černém tónu. Zároveň byl redukován počet materiálů na holé betonové stěny a podlahy, které jsou v kontrastu s translucentními textilními závěsy.
V pátek 9. ledna 2015 se ve škole koná od 12:00 hodin den otevřených dveří, kdy při vstupu dostanete polévku s chlebem a ve 13:00, 14:30 a 16:00 hodin se postupně představí jednotlivé studijní obory.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články