Výdaje do výstavby v USA klesly proti očekávání méně

Vložil
ČTK
05.01.2009 18:35
Praha

Washington - Výdaje na výstavbu ve Spojených státech loni v listopadu klesly proti očekávání méně. Výstavba tak byla v USA před koncem roku v lepší kondici, než se předpokládalo, a to díky veřejným financím. Celkové výdaje za listopad meziměsíčně klesly o 0,6 procenta, uvedlo dnes americké ministerstvo obchodu. Ekonomové odhadovali pokles na 1,3 procenta.

    Příznivější byl i vývoj za říjen. Ministerstvo revidovalo říjnový pokles na 0,4 procenta, zatímco v předběžné zprávě uvádělo 1,2 procenta.
    Soukromá výstavba obytných domů, která tvoří zhruba třetinu celkových výdajů, však stále slábne. Výdaje na ni klesly o 4,2 procenta na 328 miliard dolarů v ročním přepočtu. Jde o nejnižší údaj od srpna 1999. Soukromá obytná výstavba bude pravděpodobně ještě klesat, protože minulý měsíc spadly na nové rekordní minimum i žádosti o stavební povolení.
    "Faktem je, že stále hovoříme o negativních číslech ," uvedl prezident společnosti Clearview Economics LLC Ken Mayland. "Obytná výstavba klesla o značný kus a její pokles se zrychluje," dodal.
    Veřejné výdaje do výstavby ale proti tomu vzrostly o 1,4 procenta. Federální výstavba stoupla o šest procent a výdaje lokálních a státních úřadů šly nahoru o procento. Celkové veřejné výdaje dosáhly v listopadu po přepočtu 322 miliard dolarů.
    "Veřejné výdaje rostou. Půjde o masivní plán stimulů, který v příštím roce pomůže oživit ekonomiku," dodal Mayland.
    Meziročně se celkové výdaje USA do výstavby snížily za listopad o 3,3 procenta. Soukromá výstavba spadla o 7,4 procenta, ale veřejné výdaje meziročně stouply o 7,9 procenta, napsala agentura Reuters.
0 komentářů
přidat komentář