Ve věku 87 let zemřel dánský architekt Henning Larsen

Vložil
ČTK
24.06.2013 17:50
Dánsko

Kodaň

Henning Larsen

Kodaň - V Kodani zemřel známý dánský architekt Henning Larsen, bylo mu 87 let. Dnes o tom informovala agentura DPA. Mezi jeho posledními projekty byla koncertní síň Harpa v reykjavíckém přístavu, za kterou spolu s islandskými kolegy letos získal jedno z nejvýznamnějších ocenění na poli evropské architektury - cenu Miese van der Roheho.
    Larsenova projekční kancelář dnes oznámila, že architekt v sobotu pokojně zesnul ve svém kodaňském domě.
    "Dánsko ztratilo nejen mezinárodně uznávaného architekta, ale také inspirátora a mentora mnoha generací dánských architektů," uvedla dánská královská akademie věd.
    Larsen byl považován za jednoho z předních skandinávských architektů a za "mistra světla". Jeho práce podle DPA vykazovala severskou lehkost v kombinaci se souhrou světla a prostoru.
    Larsen se podepsal pod řadu staveb nejen ve Skandinávii. Za průlomové dílo je považována budova saúdskoarabského ministerstva zahraničí v Rijádu, se kterou se v roce 1984 dostal do světového povědomí. Mezi jeho další významné projekty patří městská knihovna v jihošvédském Malmö nebo bytový dům na pobřeží dánského města Vejle, který je inspirován vlnou.
0 komentářů
přidat komentář