Varšava se má stát vizitkou světoznámých architektů

Zdroj
Radka Fialová
Vložil
ČTK
23.05.2008 10:55
Polsko

Varšava

Varšava - Polská metropole, která byla za druhé světové války téměř srovnána se zemí, má ambice stát se vizitkou světoznámých architektů. V jejím centru se budou stavět věžáky podle návrhů slavných architektů jako je Daniel Libeskind či Zaha Hadidová. Svůj projekt už ve Varšavě uplatnil Norman Foster. Snem vládců téměř dvoumilionového města je, aby v něm za pár let stál malý polský Manhattan.

    Symbolem Varšavy byl doposud Palác vědy a kultury postavený ve stylu socialistického realismu. Budova vysoká i s věží 230 metrů se však zanedlouho ocitne ve stínu jiných. Do města se jen hrnou developeři a architekti, kteří mají za úkol navrhnout co nejzajímavější stavby tyčící se k nebi.
    "Varšava je již jako magnet, který přitahuje hvězdy architektury z celého světa. Mnoho mých známých projektantů se tu chce ukázat," řekl Libeskind, který byl minulý týden hostem varšavského knižního veletrhu. "Jsou přesvědčeni, že Varšava je centrem střední a nikoliv východní Evropy a je třeba tu pracovat. Zvláště nyní, kdy město prožívá nejdynamičtější rozvoj ve své poválečné historii," dodal.
    Podle návrhu rodáka z polské Lodži vznikne v centru Varšavy okolo 192 metrů vysoká obytná skleněná věž, která má symbolizovat orla. Mrakodrap bude druhou nejvyšší obytnou stavbou na světě po moskevském Triumph Palace. Podle návrhů Libeskinda bylo postaveno například Židovské muzeum v Berlíně, jako autor stojí také za přestavbou Ground Zero, kde do teroristických útoků v září 2001 stály výškové budovy newyorského Světového obchodního střediska (WTC).
    Do Varšavy nyní přijela první dáma světové architektury Zaha Hadidová, která již dostala prestižní Pritzkerovu cenu. Pro Varšavu navrhla věž, kde budou kanceláře a byty. Stavba vypadá jako vzducholoď ve svislé poloze zatlučena do země.
    Zájem se ukázat v polské metropoli měl také jiný slavný architekt Jean Nouvel a návrhy dalších míří na stůl varšavské radnice.
    Primátorka města Hanna Gronkiewiczová-Waltzová počítá s tím, že architekti, kteří již navrhli budovy tyčící se k nebi pro Varšavu, se stanou jakýmsi velvyslanci dobré varšavské urbanistiky. "Mám radost, že Varšava přitahuje slavná jména z oblasti architektury a čekám na další," řekla. Podle ní se věžáky mohou stát vizitkami Varšavy v Evropě.
    Místa pro další mrakodrapy je podle odborníků v hlavním městě dost. Na trhu totiž roste poptávka po luxusních apartmánech vysoko nad zemí.
    Navíc všichni Poláci podle polského publicisty a odborníka na architekturu Tomasze Malkowského touží po originalitě. "Naše osmatřicetimilionová společnost je už asi unavena svou průměrností, naší ospalou rovinatou krajinou. Nejsme ani chudí, ani se necítíme být bohatí. Nejsme odsunuti od moře jako Češi, ale nemáme ho tolik jako Francie. Máme hory, ale ty mají daleko do Himalájí. I proto chceme být rozpoznáváni na mapě světa, a to už nikoliv jako bramborářská velmoc, ale jako tvůrčí dílna architektů," napsal Malkowski v komentáři k současným směrům architektury ve Varšavě.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ová
iván
23.05.08 01:49
ová...
Vaclav Vins
25.05.08 08:07
Zahadna ZahaHa
A.A.London
25.05.08 12:09
mrakomoderna
hoja
25.05.08 07:19
zobrazit všechny komentáře

Související články