V Německu vznikla nadace na ochranu "socialistické" architektury

Vložil
ČTK
19.06.2007 10:10
Německo

Berlín


Berlín - V Německu vznikla nadace, která chce chránit a jako zvláštní styl připomínat tvorbu nejvýznamnějšího architekta komunistické NDR Hermanna Henselmanna. V 50. letech navrhl například v pověstném "cukrářském" stylu postavené domy Stalinovy třídy (dnes třídy Karla Marxe) ve východním Berlíně, v 60 letech pak přesel k modernismu a navrhl Dům učitelů a kongresovou halu u Alexandrova náměstí. K jeho výtvorům patří také známá televizní věž v  bývalém východním Berlíně, která je dodnes středobodem zájmu turistů jako nejvyšší berlínská rozhledna.
    Nadace se podle agentury DPA nehodlá zabývat jen architektonickým dědictvím Henselmanna (1905-1995), ale zapojit se i  do debat o současné architektuře. Hodlá také usilovat o to, aby se dějiny architektury bývalé NDR mezi lety 1949 až 1989 pojímaly jako samostatný celek.
    Henselmann, který se narodil v obci Rossla v nynějším Sasku-Anhaltsku, byl svého často označován za "šéfarchitekta hlavního města NDR". Jeho návrhy však byly realizovány i jiných místech východní části Německa. Je to například Dům vědy v Rostocku, věž firmy Zeiss v Jeně, kongresová hala Kristall v Halle nebo odborářská zotavovna Rennsteig v Oberhofu na německé straně Krušných hor.
0 komentářů
přidat komentář