V Brazílii začaly oslavy 100. roku slavného architekta Niemeyera

Vložil
ČTK
16.12.2006 12:35
Přerov


Brasília - V den 99. narozenin proslulého architekta Oscara Niemeyera zahájila Brazílie oficiální oslavy jubilejního 100. roku jednoho ze svých nejznámějších občanů. V hlavním městě Brasílii byly dnes slavnostně otevřeny dvě nové budovy postavené podle Niemeyerova projektu - muzeum a národní knihovna.
    Na oslavě nechyběl brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, sám oslavenec se ale kvůli nedávné operaci kyčelního kloubu omluvil.
    S realizací muzea a knihovny, které doplní slavný Niemeyerův soubor moderních staveb v brazilské metropoli, založené roku 1960, se začalo před třemi lety. Za stavby vláda zaplatila přes 50 milionů dolarů (asi jednu miliardu korun).
    Niemeyer, který se nedávno oženil se svou šedesátiletou sekretářkou, dnes v rozhovoru pro deník Folha de Sao Paulo řekl, že se navzdory prodělané operaci cítí dobře a nepřestává pracovat. V současné době ho prý zaměstnává především projekt divadla pro brazilské město Niterói, navíc dolaďuje poslední detaily na téměř desetitunové soše, kterou chce brzy věnovat kubánskému vůdci Fidelu Castrovi.
    Oscar Niemeyer, příslušník generace architektů rozvíjejících podněty Le Corbusierovy revize funkcionalismu v expresivním stylu, navrhl před 40 lety pro nové hlavní město Brasílii většinu nejvýznamnějších budov - mezi jinými prezidentský palác, parlament a katedrálu. V Evropě je jeho dílem kupříkladu pařížské sídlo Francouzské komunistické strany. Niemeyer je od roku 1970 nositelem Zlaté medaile Amerického institutu architektury, od roku 1988 Pritzkerovy ceny, která je obdobou Nobelovy ceny v architektuře.
0 komentářů
přidat komentář