V Amsterdamu se otevírá Stedelijk muzeum, po devíti letech

Vložil
ČTK
21.09.2012 20:40
Benthem Crouwel Architects

Amsterodam - V Amsterodamu se v sobotu poprvé od roku 2003 otevřou brány známého městského muzea Stedelijk, které díky svým rozsáhlým sbírkám výtvarného umění patří k nejvyhledávanějším světovým galeriím. Po rozsáhlé přestavbě, která stála téměř 130 milionů eur (přes tři miliardy korun), má nyní muzeum k dispozici zcela nové křídlo. Jeho vzhled, který podle místních připomíná bílou koupelnovou vanu, ale vzbuzuje jak nadšení, tak i kritiku, napsala agentura DPA.
     
Muzeum slavnostně otevře nizozemská královna Beatrix, od neděle pak bude instituce volně přístupná veřejnosti. Lidé tak budou mít poprvé šanci prohlédnout si zevnitř futuristicky vyhlížející nové křídlo, které je novou dominantou náměstí Museumplein. Na něm kromě muzea Stedelijk stojí také královské Rijksmuseum a koncertní sál.
      Zbrusu nové křídlo je 100 metrů dlouhé a 18 metrů vysoké a výstavní plocha se díky němu téměř zdvojnásobila na současných 20.000 čtverečních metrů. Autorem projektu je nizozemský architekt Mels Crouwel, který vzhledem k  netradičnímu technologickému řešení zažehl velké diskuse o tom, zda je budova vizuálně povedená anebo ne. Crouwel totiž hledal materiál, s jehož pomocí by mohl navrhnout zcela hladkou bezespárou fasádu, a nakonec zvolil syntetický twaron, který se běžně používá třeba při výrobě vojenských přileb nebo družic.
      Hladký bílý povrch se zasloužil o to, že nové muzejní křídlo rychle získalo přezdívku "vana". "Čekali jsme devět let a teď to máme: vana. Vůbec se to sem nehodí," zhodnotila pro DPA stavbu kriticky jedna z místních starousedlic Marijke. "Nádherná budova. Pro moderní umění je to to pravé," myslí si naproti tomu 57letý Wim. A podobně rozdělené je celé město, architektům to ale nevadí. "Pro Amsterdam je to typické. Aspoň že se o muzeu mluví," myslí si Crouwel.
      Ať už si lidé o vizi architektů budou myslet cokoliv, čeká vedení instituce obrovský příval návštěvníků, kteří museli na shlédnutí cenných sbírek téměř deset let čekat. Kromě děl Paula Cézanna, Vincenta van Gogha nebo rozsáhlé kolekce abstrakce na ně čeká i výstava Beyond Imagination, která představí dvacítku mladých umělců tvořících v Nizozemsku. Podle odhadů má branami Stedelijk muzea každoročně projít na půl milionu lidí.0 komentářů
přidat komentář

Související články