Úzký dům na vídeňském předměstí od Caramel Architekten

Zdroj
Caramel Architekten
Vložil
Petr Šmídek
15.08.2014 10:20
Caramel Architekten

Rakouský ateliér Caramel se musel ve 23. vídeňském okrsku vypořádat s nesnadným zadáním, umístit rodinný dům na pozemek úzký pouhých pět metrů a dlouhý 35 metrů. Pozemek na jihozápadním předměstí Vídně disponoval unikátním koeficientem zastavění 1.0, což umožňuje kompletní zahuštění urbánní struktury. Dům “CJ5“ na Ketzergasse však zachovává střed parcely nezastavěný, aby zde mohlo vzniknout zatravněné atrium se vzrostlým bambusem a vodní plochou.
Západní a severní strany pozemku již byly zastavěny a na východní straně nemohlo z požárně bezpečnostních důvodů rovněž vzniknout žádné okno. Celý dům se tak svými okny obrací do atria a k obloze. Investor i architekt se při navrhování nechali volně inspirovat jachtami, kde se rovněž musí velice hospodárně pracovat s omezeným prostorem a integrovat zařizovací předměty přímo do hmoty domu.
Do rušné ulice se bílý objekt uzavírá vchodovými a garážovými dveřmi. Za tímto filtrem se nachází obytná část s kuchyní a jídelnou. Prostor stupňovitě přechází do horní klidové části s pracovnou a ložnicí. V nejodlehlejší části za atriem se nachází ateliér, který příležitostně slouží k ubytování návštěv.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články