UNESCO bude jednat o světových památkách, včetně jedné české

Vložil
ČTK
02.07.2008 08:50
Praha

Québec (Kanada) - V kanadském Québeku dnes začíná 32. zasedání výboru světového kulturního dědictví UNESCO, na kterém se bude jednat i o případném zařazení jedné české a dvou slovenských památek na seznam světového dědictví.

    Výbor bude posuzovat celkem u 47 kulturních a přírodních objektů, zda splňují požadavky, které by je opravňovaly k zařazení na prestižní seznam světových památek Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Z České republiky se o zápis ucházejí Luhačovice se svým souborem staveb architekta Dušana Jurkoviče, za Slovensko kandidují dřevěné kostelíky na východě země a pevnost v Komárně.
    Velmi pozorně posoudí výbor i situaci třicítky památek, které už na seznamu figurují, ale přitom patří do kategorie ohrožených objektů. Mimořádnou pozornost vyvolává problém chráněného údolí Labe u Drážďan, kde má být postaven most. Výbor dokonce může rozhodnout, že tato památka bude ze seznamu UNESCO vyřazena.
    Zařazení do seznamu ohrožených památek může kvůli nesplnění požadovaných kritérií potkat i Prahu, a to kvůli plánované výstavbě výškových budov na Pankráci.
    Seznam světového kulturního dědictví UNESCO nyní obsahuje 851 položek ze 141 zemí, a to včetně 12 památek z ČR a pěti ze Slovenska.
    Zasedání výboru světového kulturního dědictví UNESCO v Québeku končí 10. července.
0 komentářů
přidat komentář