Tisíce lidí protestovaly proti stavbě průplavu v Nikaragui

Vložil
ČTK
11.12.2014 12:40


Managua - Kolem pěti tisíc lidí z celé země ve středu protestovalo v nikaragujské metropoli Managui proti plánované výstavbě průplavu spojujícího Atlantický a Tichý oceán. Demonstranti také žádají odchod čínské firmy HKND Group, která má realizaci projektu za 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč) na starosti, uvedl server BBC.

    Účastníci protestu, z nichž řada pocházela z venkovských oblastí, provolávali protivládní hesla a požadovali zastavení projektu. Lidé žijící na trase plánovaného průplavu se obávají vyvlastňování pozemků bez náhrady a záboru zemědělské půdy, na které jsou finančně závislí.
    K místním farmářům se přidala řada ekologických aktivistů, kteří se obávají negativního vlivu na životní prostředí, především na Nikaragujské jezero, jímž má kanál přímo procházet. Největší jezero ve střední Americe je přitom důležitým zdrojem pitné vody.
    Podle některých aktivistů zabránila policie mnoha vesničanům, kteří se chtěli protestu zúčastnit, ve vstupu do metropole.
    Nikaragujská vláda už v listopadu zamítla většinu stížností na stavbu. Projekt prý bude mít minimální dopady na kvalitu životního prostředí a navíc vytvoří až 50.000 nových pracovních míst v jedné z nejchudších zemí střední Ameriky.
    Stavební práce na kanálu o délce 278 kilometrů by měly začít 22. prosince. Spojnice dvou oceánů by měla být dokončena v roce 2019 a podle plánu bude širší a hlubší než konkurenční Panamský průplav. Kromě kanálu projekt počítá s výstavbou dvou přístavů, letiště a průmyslové zóny.
    Za plánem průplavu stojí čínský podnikatel Wang Ťing. Doposud však nemá žádné zkušenosti s rozvojem nebo financováním tak velkých infrastrukturních projektů. Firmu HKND Group založil Wang teprve v srpnu 2012, což vyvolalo otázky o životaschopnosti projektu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články