Tádžmahal kvůli znečištění žloutne, památkáři ho obalí bahnem

Vložil
ČTK
15.05.2007 23:25
Praha

Dillí - Slavná indická hrobka Tádžmahal získává kvůli znečištění ovzduší nepěknou nažloutlou barvu. Pro vrácení bělostného třpytu, kterým jedna z nejnavštěvovanějších památek světa proslula, navrhla indická parlamentní komise obalit načas celou stavbu bahnem. Tato procedura byla použita k vyčištění mramoru mauzolea již v minulosti.
    Komise pro dopravu, turistiku a kulturu ve své zprávě uvedla, že za žlutou barvu monumentu ze 17. století může nános tvořený granulkami špíny a sazí, které se nacházejí ve vyšších vrstvách ovzduší kolem hrobky ležící u severoindického města Ágra ve státě Uttarpradéš.
    Aby se hrobce, kterou nechal vztyčit vládce Šáhdžahán na památku své milované manželky Mumtáz Mahal po její smrti při porodu čtrnáctého dítěte, vrátila původní krása, komise plánuje obalit ji bahnem, které se nechá uschnout a pak se spláchne. Jak bahno schne, vstřebává do sebe nahromaděnou nečistotu. Procedura potrvá zhruba dva měsíce, napsala agentura AP.
    Renovace vyjde na 230.000 dolarů a bude muset být opakována každé dva nebo tři roky, sdělil indický archeolog P. Dajálan z organizace, která dbá na údržbu zmíněné památky zaujímající čelné místo na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
    Stavba hrobky, situované na mramorovém podstavci uprostřed okrasných zahrad, trvala 22 let a pracovalo na ní 20.000 dělníků. Historikové uvádějí, že komplex, na jehož návrzích se podíleli i  experti z Blízkého východu a Evropy, byl dokončen v roce 1654.
    Ročně mauzoleum u řeky Jamuny navštíví asi tři miliony turistů, kteří z ekologických důvodů musejí parkovat asi tři kilometry od hrobky, k níž je doveze autobus na elektrický pohon či kočár tažený koňmi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články