Stadiony letní světové univerziády v Shenzhen od gmp

Němečtí architekti gmp von Gerkan, Marg und Partner dokončili společně s inženýrskou kanceláří Schlaich Bergermann und Partner dva nové sportovní areály pro právě probíhající XXVI. letní světovou univerziádu v jihočínském městě Shenzhen.
Universiade Sports Center leží na břehu delty Perlové řeky a tvoří jej hlavní stadion s celkovou kapacitou 60000 diváků, víceúčelová hala a krytý plavecký bazén. Autoři návrhu umístili své obří krystalické formy do uměle zaplavené krajiny na úpatí hory Tong Gu Ling. Ostře řezané tvary sportovních stadionů jsou zasazeny v organicky tvarované čínské zahradě s řadou tradičních prvků. Vodní toky i rostliny mají podle architektů symbolizovat pohyb a vývoj. Krystalické tvary pak zase kameny a skály reprezentující stálost a kontinuitu. Nosná konstrukce střechy i fasády je obložena trojúhelníkovými prvky ze skla a polykarbonátů. Vnitřní vrstvu tvoří translucentní membrána splňující náročné požadavky na stínění i akustiku. Venkovní vrstva naopak slouží jako odrazivá plocha pro scénografické nasvícení fasády. Mezi nimi se nachází hlavní nosná ocelová konstrukce obvodového pláště stadionu, kam se rovněž podařilo začlenit velkou část technické instalace.
Stadion Bao’an se nachází ve stejnojmenné městské čtvrti Shenzhen. Stadion je primárně určený pro lehkou atletiku, kterou může sledovat až 40000 diváků, ale v průběhu univerziády se zde odehrávají fotbalové zápasy. Předobrazem 245 metrů dlouhého a 40 metrů vysokého stadionu byly místní husté bambusové lesy. Štíhlé ocelové sloupy (dlouhé až 32m s průměrem 55-88cm) připomínají bambusové stonky vynášející membránovou střechu.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články