Slavný pouštní Kaufmannův dům se bude dražit v aukci

Vložil
ČTK
01.11.2007 13:55
USA

New York

New York - Jedna ze slavných staveb poválečné moderní architektury, pouštní Kaufmannův dům v kalifornském Palm Springs navržený Richardem Neutrou, se stane předmětem dražby. Aukční síň Christie's ho totiž zařadila jako jednu z položek do katalogu své jarní aukce moderního umění 20. století. Zájem milovníků architektury bude pravděpodobně obrovský - prodejní cena prázdninového sídla se už nyní odhaduje na astronomických 15 až 20 milionů dolarů (300 až 400 milionů korun). Píše o tom americký deník The New York Times.

    Richard Josef Neutra (1892-1970) je původem Rakušan narozený ve Vídni. Do USA odešel v roce 1923 a zpočátku pracoval například pro jiného slavného architekta - Franka Lloyda Wrighta. Pouštní rezidenci v Palm Springs navrhl Neutra pro losangelského obchodníka Edgara J. Kaufmanna, po němž je dům pojmenován.
    Současní majitelé domu, manželé Brent a Beth Harrisovi, se rozvádějí, a proto chtějí dům prodat. Tato modernistická stavba se bude dražit zřejmě v květnu. Trend, kdy se stavby moderní architektury prodávají tak jako výtvarné umění v aukcích, je v poslední době čím dál zřetelnější. Například aukční síň Sotheby's vydražila v roce 2003 takzvaný Farnsworth house u Chicaga navržený Ludwigem Miesem van der Rohe za 7,5 milionu dolarů (150 milionů korun).
    Organizacím, které se snaží renovovat i tyto relativně moderní památky a zpřístupňovat je veřejnosti, se dražby "učebnicových" domů nelíbí. Podle nich totiž soukromí majitelé nepostupují při rekonstrukcích tak zodpovědně a navíc pak dům zůstane nepřístupný veřejnosti i odborníkům. V některých případech - a jedním z nich je právě Kaufmannův dům - to ale může být i naopak.
    Poslední majitelé dům získali na začátku 90. let a snažili se pak stavbu zbavit pozdějších úprav a vrátit ji do stavu, v jakém byla po dokončení. K rekonstrukci přistoupili téměř učebnicově - v archivech pátrali po Neutrových skicách a plánech, projekt zadali profesionálním architektům a začali dokonce vracet do původního stavu i interiéry. Teď - po více než 15 letech - dům údajně "s těžkým srdcem" prodávají.
0 komentářů
přidat komentář