Řecko znepokojeno rozsahem rabování památek

Vložil
ČTK
31.03.2006 09:35
Řecko

Atény

ATÉNY - Řecké úřady jsou znepokojeny rabováním antických památek a byzantských ikon, jež se rozmáhá v zemi, která stále ještě překypuje obrovským archeologickým bohatstvím, napsala agentura AFP.

"Je v tom strašný zmatek, situace je těžko kontrolovatelná, v některých regionech se provádí stále více nelegálních vykopávek," říká šéf brigády pro boj proti rozkrádání antických památek Jorgos Gligoris. Na celou zemi má pod sebou jen 19 lidí.
"První, na co pomyslí Řek, který najde na svém poli nějakou starožitnost, je, jak ji prodat do zahraničí," stěžuje si.
Cenné staré předměty tak většinou putují do zahraničí a obohacují soukromé sbírky a někdy i  evropská či americká muzea. Cesty "obchodu" s uměním jsou opravdu nesmírně složité.
Poprvé a podle italského příkladu podalo Řecko nedávno stížnost na J. Paul Getty Museum v Los Angeles a požaduje čtyři antické památky, které byly nelegálně vyvezeny ze země.
Prestižní muzeum v jiném případu oznámilo, že vrátí čtyři antická díla Římu, čímž Aténám dalo naději, že jejich žádost skončí obdobně.
Řecký ministr kultury Jorgos Vulgarakis oznámil, že se chce setkat s ředitelem Metropolitního muzea v New Yorku Philippem de Montebellem, který nedávno Římu také vrátil několik antických uměleckých děl získaných pochybným způsobem.
K nelegálnímu obchodu se starožitnostmi, což je problém, který stále přetrvává, přibyl týmu v posledních letech další hlavolam. Za pět let, co Gligoris řídí svou brigádu, zjistil, že značně vzrostl počet případů krádeže ikon v klášterech a kostelech, kam je velmi snadné proniknout.
"Byzantské ikony nesmírné ceny pak nalézáme u soukromníků, jimž je zabavíme a předáme byzantskému muzeu v Aténách," vysvětluje. Soudí, že by tyto ikony, které mají opravdu vysokou cenu, neměly zůstávat v klášterech.
"Zloději neváhají, demontují ikonostasy (chrámová stěna s ikonami) a prodávají je na trhu, což je úplná katastrofa," prohlašuje Gligoris. Rozhořčuje se, že ikona přestává být předmětem uctívání a stává se pouhým uměleckým předmětem, který sbírají soukromé osoby.
Gligoris je přesvědčen, že celý tento obchod, v němž se točí miliony eur, slouží především k praní špinavých peněz. "Antický předmět nikdy neztrácí svou hodnotu, ta naopak rok od roku roste," připomíná.
Šéf brigády soudí, že represivní opatření byla posílena díky tomu, jak média informovala o případech rozkrádání antických památek. To přimělo státy, aby spolupracovaly a podepisovaly bilaterální a mezinárodní dohody. "Tyto dohody nám uvolňují ruce a nyní můžeme začít s  repatriací předmětů," konstatuje.
Řecko se pustilo do těsné spolupráce s  Itálií a ministr Vulgarakis požádal o schůzku se svým italským protějškem Roccem Buttiglionem.
"Nyní společně s Italy vyšetřujeme osud mnoha předmětů," říká Gligoris, který v posledních měsících několikrát navštívil Řím v doprovodu prokurátora Jannise Diotise, který se v Řecku proslavil v boji proti terorismu.
"Italové se do věci pustili opravdu důkladně. Prokurátor Paolo Ferri, s  nímž spolupracujeme, v této záležitosti vyvíjí aktivity už deset let a nyní sklízí plody své práce," tvrdí Gligoris. Je to pro něho příklad hodný následování.
0 komentářů
přidat komentář