První nukleární reaktor na světě se stane národní památkou

Vložil
ČTK
26.08.2008 11:10
USA

New York

Washington - Americká vláda zařadila do seznamu národních památek první nukleární reaktor na světě, v němž se během druhé světové války vyrábělo plutonium pro výrobu atomových bomb. Informovala o tom dnes agentura AP.
    Reaktor B jaderného zařízení Hanford vyprodukoval plutonium pro první jaderný výbuch, který se uskutečnil ve státě Nové Mexiko 16. července 1945, a pro bombu svrženou na japonské Nagasaki 9. srpna 1945. Nejnovější krok americké vlády pomůže otevřít brány Hanfordu pro veřejnost a umožní jeho budoucí přeměnu v muzeum. Nadšenci do historie, bývalí pracovníci a místní zastupitelé se šest let pokoušeli získat pro zařízení uznání a zabránit tak jeho rozebrání či trvalému zakonzervování.
    Hanford a reaktor B byly středobodem projektu Manhattan, tajného programu americké vlády, jehož úkolem bylo ve čtyřicátých letech minulého století vyrobit jako první atomovou bombu. Na výstavbě závodu, nacházejícího se ve státě Washington na severozápadě Spojených států, se podílelo více než 50.000 dělníků. Reaktor B byl vyřazen z provozu v  roce 1968.
0 komentářů
přidat komentář