Projekt velkolepých galerií v Abú Zabí nepřestává šokovat

Vložil
ČTK
28.07.2008 10:55
Praha

Abú Zabí - "Šok a posvátná hrůza" ("Shock and Awe"), tak nazvala americká armáda svou operaci, během níž na začátku roku 2003 dobyla Irák. Stejný šok a posvátnou úctu teď pociťují příznivci moderní architektury i  mezinárodní umělecká scéna při pohledu na to, co vzniká v petrodolary nasyceném emirátu Abú Zabí u Perského zálivu. Uprostřed kulturní pouště, nedaleko shluku výškových budov v centru, by měly v roce 2012 své brány otevřít hned dvě špičkové galerie výtvarného umění - pobočka pařížského Louvru a Guggenheimovo muzeum. Píše o tom agentura DPA.
    V dalších letech mají na ostrově o  rozloze 27 čtverečních kilometrů vyrůst další výstavní plochy, ale také velký koncertní sál a celá nová obytná čtvrť s luxusními hotely.
    Ostrov Saadíja (v překladu blaženost) leží ve vzdálenosti zhruba 500 metrů od pevniny a brzy má být s městem spojen mostem. Do roku 2018 na něm vzniknou budovy, které svou odvážnou architekturou budí obrovskou pozornost dlouho předtím, než se poprvé kopne do země. V pouštním státě, kde až donedávna bylo jen pár menších galerií, se na stavbě kulturních chrámů, které by se nemusely bát ani srovnání s  nejlepšími galeriemi světa, podílejí Zaha Hadidová, Frank Gehry, Jean Nouvel, Norman Foster či Tadao Ando.
Guggenheim museum od Franka Gehryho
    Aby si obyvatelé islámské ropné monarchie ještě před otevřením novostaveb zvykli na nový status města jako kulturní metropole Arabského poloostrova, nabízí se jim už nyní program plný velkolepých výstav a hudebních festivalů. S velkým trhákem přišli ve Spojených arabských emirátech hned na úvod: v jednom z křídel honosného hotelu Emirates Palace je až do začátku září k vidění 183 mistrovských děl Pabla Picassa z Picassova muzea v  Paříži. Vstup je zdarma.
    "Normálně máme asi tisíc návštěvníků denně, ale každé úterý odpoledne je tu prázdněji, protože tato doba je rezervována výhradně pro ženy," vysvětluje Rita Aún-Abdúová, Libanonka, která pracuje jako kulturní atašé státní agentury na podporu turistiky. "Přesně toto je náš záměr. Vyhradili jsme jeden den, kdy tu ženy budou jen samy mezi sebou, protože to odpovídá náboženské tradici. Zároveň jsou lidé natolik otevření, aby i nezvyklé věci dokázali přijmout jako obohacení," dodává. Oním "nezvyklým" má na mysli evropskou výtvarnou tradici, tedy třeba zobrazení nahých těl, která se na některých Picassových malbách objevují.
Abu Dhabi Louvre od Jeana Nouvela
    Abú Zabí se snaží ze světa získat nejen exkluzivní exponáty a slavné tvůrce, ale také know-how. Láká například i ředitele a další pracovníky významných kulturních institucí, kteří by program nových kulturních svatostánků dokázali patřičně profesionálně zaštítit.
    Arabské emiráty ale nemají jen Abú Zabí. O velkou kulturní expanzi se snaží i Dubaj. Poté, co město rozjelo stavby luxusních hotelů a nejrůznějších zařízení pro volný čas, chce teď investovat i do lákadel pro milovníky umění. Přímo uprostřed velkoměsta by mělo v následujících sedmi letech vyrůst deset muzeí, 12 divadel, osm knihoven a také galerie a opera.
0 komentářů
přidat komentář